Teravih Namazının Bireysel ve Toplumsal Yararları

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Lavinia tarafından 23 Temmuz 2012 başlatılmıştır.  1. Teravih Namazının Topluma Kazandırdıkları

    Teravih namazı camide cemaat ile kılınması sünnettir. Dinimizde namazın cemaatle kılınmasına çok önem verilmiştir. Cemaat namazı soy ve toplumsal sınıflardan kaynaklanan ayrıcalık ve imtiyazları ortadan kaldırmaktadır. Cemaat namazı toplumun kaynaşması için en güzel vesiledir. Teravih namazı Ramazan gecelerini manalandırıp nurlandıran tatlı bir ibadettir. Mü´minler kalp ve gönüllerini bu manevî havayla temizlerler.
       2. Cevap: Teravih Namazının Bireysel ve Toplumsal Yararları

    teravih namazı ayrıca aralar veriilerek namaz aralarında biraz dinlenerek kılınması gerekmektedir. Bu aralarda çeşitli zikirler yapılabileceği gibi faydalı ilimlerden hadis fıkıh tefsir gibi okunabilir. Teravih namazının bir sebebide gündüzü oruçlu olarak geçiren müslümanların Ramazan Ayı gecelereinide nefsani ve lüzumsuz şeylerden uzak ibadet ile geçirmelerini sağlamaktır. Çok hızlı kılınıp cafe kahve ve tv başlarına dağılmak amacın dışına işi götürmektedir. Teravih namazının sureleri uzun tutulmalı ve yavaş kılınmalıdır. Öyleki yatsıdan sonra teravih namazı ile sadece meşgul olup manevi huzuru yakalaya bilelim.