Tevekkül Etmek Nedir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  (Önce) bağla, (sonra) Tevekkül et.

  Açıklama: Müslümanlıkta sebeplere tevessül etmek, tevekküle mani değildir. Biz hayatımızı idame için gerekli sebepleri, geçim vasıtalarını elde etmeye çalışırız. Bu bizim için bir vazifedir. Aynı zamanda Cenab-ı Hakk'a tevekkül ederiz. Bütün muvaffakiyeti O'nun lutfundan bekleriz. Çünü O'nun tevfiki imdadımıza yetişmezse bizim çalışmalarımız sonuçsuz kalır. Hiçbir şeyi tek başımıza gücümüzle meydana getirmeye muvaffak olamayız.

  Resul-i Ekrem (s.a.v), devesini tevekkül ederek ancak bir yere bağlamadan huzuruna girme isteyen birine, ''Bağla ve tevekkül et'' diye emir buyurmuşlardır. Hakk'a tevekkül etmek, haddizatında övgüye layık bir özelliktir. Tevekkülün insanlara ne kadar büyük bir ruh kazandırdığını şu örnekle izah edelim.

  Farzedinki bir kimse ticaretle meşgul olmak istiyor. Fakat karşısında büyük bir rakip görüyor. Onunla iktisadi mücadeleye girmek zorundadır. Ancak serveti, sermayesi az, araçları eksik. Rakibi ise ona galip gelecek sermayeyi, vasıtalara fazlasıyla malik durumda. Görünüşe göre galip geleceği yüzde yüz. Şüphe yok ki bu adam bu durum karşısında hareketini şaşırır, ümitsizliğe düşerek ticaret sahasını rakibine bırakma zarureti hisseder.

  Şimdi bu adamın imdadına tevekkülden başka koşacak ne vardır? Eğer bu adam, Allah'a tevekkül ederse Cenab-ı Hakk'a güvenerek O'dan yardım beklerse ümitsizliğe düşer mi? Tevekkülden aldığı manevi kuvvetle ticaret meydanına atılır. Gerçekte az bir sermaye ile çok şeyler kazanmış nice tüccara rastlamak mümkündür. Bunların birçoğu sadece tevekkülleri, azim ve gayretleri sayesinde başarılı olmuşlardır. Yine bazı zayıf milletler, kendilerini müdafaa etmek için en kuvvetli düşmanlarla savaş meydanlarına atılmış, neticesinde galip gelmişlerdir.