Tevfik Fikret Kimdir Kısa Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Tevfik Fikret Hayatı Hakkında Kısa Bilgi


  1867'de İstanbul'da dünyaya gelen Tevfik Fikret eğitim gördüğü dönemde Recaizade Ekrem'in etkisi altında kalarak batılı tarzda şiirler yazmıştır.
  Servet-i Fünun’un şiirdeki en önemli temsilcisi olan Tevfik Fikret, şiirlerinde kişisel konuları işlemiştir. Tevfik Fikret'in asıl adı Mehmet Tevfik'tir. Hayatı bouunca onu etkileyen en önemli olay annesini Küçük yaşta kaybedişidir. Ortaöğrenimine Mahmudiye Rüştiyesi'nde başladı daha sonra da Galatasaray Sultanisine devam etti. Burada Recaizade Ekrem Bey'in öğrencisi oldu. Duygulu kişiliği nedeniyle genç yaşlarda şiire yöneldi. 1888'de Galatasaray'ı bitirdikten sonra Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesinde katiplik görevine başladı. Yeterince çalışmadan para aldığı gerekçesi ile buradan ayrıldı.

  Daha sonraki dönemlerde çeşitli memurluklarda bulundu. Ek iş olarak hat ve Fransızca öğretmenliği yaptı. 1891'de bir derginin açtığı şiir yarışmasında birinciliği kazandı. 1892'de Galatasaray Sultanisi'nin ilk bölümüne Türkçe öğretmeni olarak atandı. 1894'te ise Hüseyin Kâzım Kadri ve Ali Ekrem Bolayır'la beraber Malûmat Dergisi'ni çıkarttı. 1895'te hükümetin bütçede kısıntı yapma gerekçesi ile memur maaşlarının bir bölümünü kesmesine tepki olarak Galatasaray'daki görevinden istifa etti ve inzivaya çekilerek şiirler yazmaya başladı. Bu sırada sağlığı bozulan şair şeker hastalığına yakalandı. Kolundaki şişlik nedeniyle ameliyat geçiren Tevfik Fikret tedaviye cevap vermediği için durumu ağırlaştı. 19 Ağustos 1915 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.