Tımar ve İskan Siyaseti Nedir Kısaca

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 8 Eylül 2014 başlatılmıştır.


 1. Tımar ve İskan Siyaseti Ne Demek

  İskân Politikası: İskân Osmanlıda fethedilen yerlere Türk veya Türkmen aileler yerleştirilmesine dayanan politikadır.

  Osmanlı fethettiği yerlere merkezi otoriteye bağlı insanları2 yerleştirerek oraları isyan ve saldırılara karşı koruduğu gibi oradaki halkın bu insanlarla yaşarken Osmanlılık’ ı benimsemesine de yardımcı olmuştur. İskân ile bir bölgeye yerleştirilen insanlar o bölgeyi gerektiğinde canını ortaya koyarak savunmuşlardır. Burada Türklerle birlikte yaşayan yabancı uyruklu kişilerde zamanla Türk sempatizanı haline gelmişlerdir.

  Tımar Sistemi

  Tımar Sistemi: Osmanlıda bazı toprakların devlete yararlık göstermiş kişilere yada devlet memurlarına verilerek onların bunun karşılığında asker yetiştirmeleri şart koşan sistemdir.

  Tımar sistemi uygulandığı bölgenin askeri olarak güçlenmesini ve oranın rahat korunmasını sağladığı gibi o yörede halkın ayaklanması önünde bir engel görevi görmektedir. Fakat buradan buradaki halkın sadece asker korkusuyla burada kaldığını düşünmemek gerekir. Tımarlı sipahiler burada halkı kontrol altına almaktan ziyade Osmanlı’ nın düşmanı olan devletlerin buradaki halkı kışkırtmasının önünü almıştır