Timsahlar Ne İle Beslenir

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Timsahlar Ne Yerler

    Timsahların ne yedikleri hakkında bilgi vermeden önce kısaca nasıl hayvan olduklarını anlatmakta fayda var. Timsahların yaşam alanları sıcak bölgelerdeki bataklıklar ve su kenarlarıdır. En büyük süsürngenlerden birisi olan timsahların vücudu kemiksi pullarla örtülüdür.

    Balık, kuş ve suya gelen memelilerle beslenirler. Bu memeliler arasında antilop, ceylan, zebra gibi hayvanlar bulunur.İnsanlara da saldıranları vardır. Avlarını güçlü çeneleri arasına sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Dişlerini avlarını parçalamada kullanırlar. Çiğnemeden parçalar halinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutarlar. Sonra dişlerinin arasındaki artıkları dışarı çıkarırlar. Taze etin sindirimi zor olduğu için bazı türler avlarını gömerek çürümelerini bekler.

    Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve kulak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildiklerinden su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri sürer.