Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır Evde

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Evde en çok uyguladığı cilt bakımı yöntemlerinden biri de hiç şüphesizdir ki tırnak bakımıdır. Ama uzmanların iddia ettiğine göre evde tırnak bakımını doğru ve bilimsel yollardan yapmayı bilenlerin oranı tüm kadınlara göre % 10 dan daha fazla değildir. Bu da demek oluyor ki birçoğumuz tırnak bakımı yaparken harcadığımız zamanın önemli bir kısmını boşa harcıyoruz. Tırnak bakımını doğru ve düzgün bir şekilde yapmak için nelere dikkat edilmelidir diye bilmek istiyorsanız sizlere manikür ve pedikür alanında uzmanlardan elde edindiğimiz tırnak bakımı hakkında ipuçlarını vereceğiz.

  Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır Evde
  Tırnak hastalıkları genellikle manikür ya da pedikür için kullanılan aletlerin yeterince sağlığa uygun olmaması, ellerin su ve kimyasal temizlik maddeleriyle uzun sürede temas halinde olmasından kaynaklanır. Bu nedenlerden dolayı kuaförde manikür, pedikür yaptırıyorsanız mutlaka güvendiğiniz ve temizliğinden emin olduğunuz bir yer seçin… Evde manikür, pedikür yapıyorsanız kullandığınız aletleri özenle temizleyip, dikkatlice kurutun. Temizlik yaparken özellikle bulaşık yıkarken ellerinize mutlaka eldiven takmalı deterjanın zararlı etkilerinden korumalısınız.

  Kırılan tırnaklarınızı güçlendirmek, sararmış rengini açmak için evinizde bir pratik bir bakım yöntemi uygulayabilirsiniz. Cam bir kâsenin içinde eşit miktarda limon suyu ve gliserini karıştırın. Gece uyumadan önce tırnaklarınıza sürün. Sabah uyandığında gözle görülür biçimde güzelleştiklerini göreceksiniz.

  Oje; tırnak sağlığı için dikkatli seçilmesi gereken bir kozmetik üründür. Kalitesiz ojeler tırnaklarınızın renginin solmasına, kırılmasına ve incelmesine neden olabilir. Söz konusu sağlığınız ve güzelliğiniz olduğu için mutlaka tercihinizi kaliteli ojelerden yana yapın. Tırnağınıza sürdüğünüz bir oje ne kadar çabuk kuruyorsa ve tırnak uçlarından eriyip gitmiyorsa kadar kalitelidir. Eskimiş ve kurumuş ojeler tırnaklarınıza zarar verebilir. Bu nedenle süresi dolmuş ojelerinizi kullanmayın.

  Koyu renkli ojeleri kolayca sürebilmek ve asetonla kolayca temizleyebilmek için tırnaklarınıza önce bir kat parlatıcı oje ardından koyu renk oje sürebilirsiniz.

  Koyu renkli ojeler tırnak renginizin sararmasına yol açabilir. Tırnaklarınızı dinlendirmek için mola verip oje sürmemeye çalışmalısınız.

  Ojelerinizi çıkarken pamuk üzerine aseton dökerek temizleyebileceğiniz gibi kendinden asetonlu mendilleri tercih edebilirsiniz. Asetonlu pamuğu ya da mendili tırnağınızın üzerinde bir süre bekletip yukarı aşağı doğru hareketlerle kolayca temizleyebilirsiniz.


  Bakımlı tırnaklara sahip olmak için neler yapmalıdır?

  Harika tırnaklara sahip olmak zordur. Tamamen hepsini aynı boyda uzattığınız anda, bir tanesi nedensizce kırılarak tüm hevesinizi de kırar! Aslında bu durumun da pek çok nedeni vardır.

  -Tırnaklarımızı sürekli bir alet gibi kullanır, dayanmaları güç olan durumlarda da onları zorlarız. Aşağıdaki listeden yapmanız gerekip de yapmadıklarınızı saptayarak güçlü, dayanıklı ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanın yollarını öğrenebilirsiniz:

  -Güneş, klor ve sert temizlik deterjanları tırnaklarınızı hassaslaştırarak zedeler. Sokakta güneş korumalı bir krem kullanmayı, iş yaparken ise eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirin. El ve tırnaklarınızı mutlaka kaliteli bir krem ile nemlendirin.

  -Tırnaklarınızın yan taraflarını törpülemekten kaçının. Böylece daha az kırılgan olmasını sağlarsınız.

  -Günde birkaç kez tırnaklarınızı bir fırçayla yanlara doğru fırçalayın. Hareketlenen kan dolaşımı sayesinde tırnaklarınız daha çabuk uzayacaktır.

  -Demir, kalsiyum, B vitamini ve potasyum açısından zengin olan besinler, vücudunuzun geri kalanı için olduğu gibi tırnaklarınız için de faydalıdır.

  -Tırnaklarınız zayıf, kırılgan ve katlara ayrılıyorsa, nedeni yeterince su içmemeniz olabilir. Mutlaka bol ve yeterli su tüketin.

  -Alkol içeren losyonlar kullanmamaya özen gösterin.

  -Her bir parmağınıza kökünden ucuna doğru masaj uygulayın. Rahatlayacaksınız!

  -Günde altı adet badem yediğiniz taktirde tırnaklarınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Bademde, tırnakların ihtiyaç duyduğu yağ asitleri vardır.