Tohum Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Tohum

  Tohum, Tohumlarda hayvanlar, insanlar ve bitkiler gibi canlı varlıklardır. Tohumlar tozlaşma ve döllenme gibi olayların sonunda dişi olan organın yumurtalığın daki tohum yerinde zigot (biri anneden biri babadan gelen hücrelerin birleşmesi) oluşur, bu oluşan zigot sürekli bölünerek embriyo denilen bitkinin dışını oluşturur, embriyo oluştuktan sonra dışında, dış etkenlere karşı koruyucu bir kabuk oluşturur, bu oluşturduğu kabuğun içinde besin depo etmeye başlar. Tüm bitkilerde oluşan tohumların şekilleri, büyüklükleri, sayıları ve yapıları aynı olmayabilir, bunun sebebi ise bulundukları ortamın havasına suyuna yani yetişme şartlarına bağlıdır. Tohumlar bu şekilde incelendiğinde ortaya bir doğa harikası çıkar.

  Tohumlardaki farklılıkları şu şekilde örneklerle de anlatabiliriz, mesela; kayısıyı ele alalım kayısın içindeki kendi çekirdeği onun tohumudur, bu tohum kayısının dış kabuğu olan, bizlerinde ayrıca kurtların, kuşlarında yediği tatlı genelikle yumuşak kısmıdır, bu kısım aynı zamanda kayısıdan faydalanan tüm canlılar için çok iyi bir besin kaynağıdır, bazı meyvelerin yada diğer bitkilerin bu şekilde iki kısımdan oluşması onlar için iyi bir fırsat sayılır, çünkü meyvesi yenildiğinde direk tohum ortaya çıkar bu tohum atıldığı yerde uygun ortam sağlayıp bir ağaca dönüşür, kendi meyvesinin yani tohumunun sürekliliğini sağlar. Kiviyi de çok tohumlu meyveler olarak örnek gösterebiliriz, kivide de kayısının tek tohumunun aksine bir çok çekirdeği yani tohumu bulunur, kivi etli bir meyvedir çekirdekleri de içinde dağınık halde bulunur, böyle olduğu içinde çekirdeğiyle beraber tüketiriz. Kivinin büyük bir kısmını tüketsek bile geri kalanındaki çekirdekler yani tohumları onun çok fazla çoğalmasını sağlar. Diğer bir tohum çeşidi olarak karahindiba otunu ele alabiliriz bu ot ve buna benzeyen tüylü otlar yada bazı orman ağaçları rüzgarla beraber tohumlarının etrafa dağıtarak çoğalma imkanı bulurlar.

  Tohum hayatımızda büyük önem taşır, tüm bitkilerin çoğalmasını devam ettirmek için tohumlara ihtiyaç vardır, hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz de yeşil bitkiler büyük önem taşır. İnsanlar tüm bitkilerden faydalanırlar, tahıllar insanlar için çok önemli bir besin kaynağıdır, baklagillerin tohumlarını besin kaynağı olarak kullanırız, sebzelerin kök ve gövdelerinden besin maddesi olarak yararlanırız, meyveleri tüketerek çeşitli vitaminler alırız, bazı bitkilerden çeşitli yağlar elde ederiz, şekerimizi yine bir bitkiden üretiriz, çiçekleri parklarda bahçelerde süs olarak ekeriz, ayrıca bazı orman ağaçlarından kereste elde ederiz, yani kısacası hayatımızda çok çok büyük önem taşıyan bitkilere sahip çıkmalıyız, tohum deyip geçmeyin.