Tokat'ta Gezilecek Görülecek Tarihi Yerler

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 30 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Tokat'ta Gezilecek Yerler, Tokatta Görülecek Tarihi Yerler

  Tokat, tarihi açıdan önemli bir yer olarak, kaplıcaları ile dikkati çeken bir ilimizdir. Buraya gelen tatilcilere birçok dönemin tarihi eserlerini birarada görmelerine imkan sağlıyor. Özellikle eskiden kalma evleri, kayaların oyulması ile yapılan Roma döneminden kaldığı bilinen kaya mezarları, antik tiyatrolar görülmeye değer nadide gezi alanları arasındadır. Birçok ziyaretçinin uğrak mekanı olan mağaralar da oldukça ilgi çekici. Mutfak kültürü de oldukca gelişmiş olan kentin pekmezi meşhurdur.Yöreye gelen misafirlere özellikle ünlü yemeklerini tatmaları önerilir.Şehirden ayrılırken de yine yöreye özgü el işinden yapılan çeşitli ürünlerden satın alabilirler.

  Tokat'a gelenlerin ilk önce görmesi gereken mekanların başında Kalesi, Atatürk Evi, Etnografya Müzesini, Osmanlı dönemine ait Mevlevihane, tarihievlerin, tarihi Saat Kulesi, han ve bedestenin bulunduğu Sulusokakı ve daha adını sayamadığımız birçok yeri ziyaret edebilir.

  Tokat'ın Gezilebilecek ve Görülmesi gereken Tarihi Yerleri sırasıyla şöyle listeleyebiliriz:

  Ballıca Mağarası
  Zile Kalesi ve Zile evleri
  Niksar'daki tarihi eserler
  Niksar Kalesi
  Yağıbasan Medresesi
  Sepastapolis Antik Kenti
  Reşadiye Kaplıcaları
  Zinav Gölü
  Kaz Gölü Kuş Cenneti
  Çamiçi Yaylası
  Ayvaz Parkı
  Almus Baraj Gölü ve Ormanevleri mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.Yeşilırmak ve Kelkit Çayı ve buna benzer birçok çay ve derenin aktığı Tokat'ta, özellikle yaylalar ve göller doğasıyla turistleri büyülüyor.