Trabzon Hurmasının Yararları

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 18 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Karadeniz Hurması Ve Faydaları

  Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir​

  Trabzon hurması daha çok cennet hurması adı ile bilinmektedir. Uzak doğu ülkelerinde yetişen tropikal bir meyve olmasına diğer birçok iklimsel ve coğrafi açıdan yerli olmayan yabancı meyveler gibi karadeniz hurması da ülkemizde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Trabzon hurması Abanozgiller den bir meyvedir, ham iken buruk bir tadı varken olgunlaşınca tatlı bir hal almaktadır. Ana vatanı Japonya ve Çin'dir.

  Cennet Hurmasının en bilindik ve önemli faydası içerdiği asit bileşenlerinin kansere iyi gelmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bunun yanında sindirim sistemine ve cilt güzelliğine yarar sağlamaktadır. Karadeniz Hurmasının içinde bol miktarda protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri bulunmaktadır. Trabzon Hurmasının diğer faydaları ise, Kalp damar ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır, kansızlıkta ve A, B, C vitaminlerini ihtiva ettiğinden dolayı da vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanmaktadır, iştah açar, iştahsızlık, gastrit ve mide ile ilgili hastalıklarda fayda sağlar, antioksidanlardan zengin olması sebebiyle kanserden korunmak için önemli bir yeri vardır.

  Trabzon hurması olgunlaşmamış ise bir kaç gün bekletilerek yumuşayıp tatlanması beklenebilir. Ayrıca yaprakları kaynatılıp çay yapılabilir. Trabzon hurması Türkiye'de Kuzey Anadolu Akdeniz Bölgesinde özellikle Hatay coğrafyasında çok güzel yetişmektedir. Trabzon Hurmasının kabuklarını yüzünüze maske yapabilirsiniz. Cilt güzelliğine faydaları da vardır.
  [​IMG]