Trafik İşaretlerinin Bulunduğu Yerler

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Trafik Levha Ve İşaretlerinin Bulunduğu Yerler

  Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik İşaretlerinin Tanzimi Ve Yerleri​


  Trafik işaretleri sürekli hareket halinde olan araçların ve yayaların birbirlerini etkilemeleri bakımından doğru yerlere konulmalıdır. Trafikte bizleri yönlendiren levhalar uyarı durumları, bilgi kapasiteleri açısından çeşitlilik arz etmektedir. Başlıca trafik işaretleri ışıklı ve ışıksız levhalar ile görevli trafik işaretçilerinden oluşmaktadır. Bu işaretlerin hepsi motorlu, motorsuz ve yaya trafiğini ilgilendirmektedir. Başlıca trafik işaretlerinin bulunduğu yerleri belirtecek olursak;

  Işıklı Trafik Levhaları:

  Işıklı trafik işaretleri, çoğunlukla yaya geçitleri ve diğer araçların geçiş üstünlük ve sıralarını belirleyen kavşak kesişmelerinde bulunurlar. Ayrıca köprü ve tünel girişlerinde, yükseklik hız ve şerit üstünlüğünü gösteren işaretleri de mevcuttur. Birde yol çalışması ve daralan şerit durumlarını gösterir nitelikte konumlandırılmaktadır.

  Işıksız Trafik Levhaları:

  Işıksız trafik işaretleri yolun zemin durumunu, viraj ve iniş çıkışlarını göstermek için şeritlerin yan kısımlarında şoförlerin görebileceği konumlara yerleştirirler. Ayrıca yön belirtmek için şerit kenarları ile yüksekten yol üzerine konularak sürücüyü önceden yönlendirecek şekilde konulurlar. Trafik levhaları gece far ışığı ile renklenip okunabilecek şekilde tasarlanmıştır.

  Trafik İşaretçileri:

  Trafik işaretçileri, trafik polisi ve yol çalışması yada temizliği yürüten sivil görevliler tarafından trafiği yönlendirirler. Trafik polisleri genel olarak yol kontrollerinde yada büyük kazalarda ve trafik işaretlerinin bulunmadığı yerlerde yaşanmış bir doğal afet yahut olumsuz hava koşullarını bildirmek için gerekli tesisat ile sürücüleri uyarırlar. Trafiğin konumuna göre daha fazla sağ şeritte dururlar. Yol çalışması ve temizlik işçileri ise çalıştıkları konuma göre durarak, gerekli ışıklı yada ışıksız aletler ile trafiği yönlendirirler.

  Trafik işaret ve işaretçilerine uyalım, kendimize ve çevremize saygı duyalım.
  [​IMG]
  yawux@webokur.net​