Trafik İşaretlerinin Şekilleri Ne Anlama Gelir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır. 1. Trafik Levhalarının Üçgen Yuvarlak Ve Kare Şekilleri Ne Anlama Gelir

  Trafik işaretlerinin levha şekil ve boyutları sürücülere yol bilgilerinin öncelik önem ve dikkat seviyesini bildiren anlamlar içermektedir. Trafik işaretleri sayesinde güvenli akıcı ve sorunsuz bir sürüş sağlanmış olur. Trafik işaret levhalarına motorlu motorsuz ve yayaların hepsinin titizlikle uyması gerekmektedir. Her sürücü veya yaya kendisini ilgilendirdiği kadarı ile trafik işaret levhaları hakkında bilgi sahibi olması zorunludur. Şimdi trafik işaret levhalarının yuvarlak kare yada üçgen olması hakkında kısa bir bilgi verelim.

  Dikdörtgen ve Kare İşaret Levhaları:

  Düzenleyici işaret levhalarıdır ve trafiğin düzenlenmesine yardım ederler. Yol ve trafik hakkında düzenleyici bilgiler verip sürücü ve yayaların yolun fiziki ve genel anlamda durumundan haberdar olmalarını sağlarlar.

  Eşkenar Dörtgen İşaret Levhaları:

  Uyarı işaret levhalarıdır ki, bu levhalar sürücülere ileride olabilecek tehlikeleri bildirip, dikkatli ve tedbirli seyretmelerini uyarırlar.

  Yuvarlak İşaret Levhaları:

  Yuvarlak trafik levhaları bilgilendirici işaretler içerirler. Trafiğin sürüş ve durama duraklama yön bilgilerini genel olarak yansıtırlar.

  Üçgen İşaret Levhaları:

  Motorlu motorsuz bütün sürücülere genel trafik alışkanlıkları haricindeki olası ihtimalleri bildiriler. Mesela yolda çalışma var, taş düşebilir, kaygan yol, iş makinesi bisiklet çıkabilir gibi.

  Trafik işaret levhaları bizim öncelikle can güvenliğimiz için çok önemlidir. Bunun ardından mal güvenliğimiz gelirken trafik işaret levhaları akıcılık ve süreklilik için gereklidir. Bu bakımdan bütün trafik unsurlarının bu işaret levhalarına dikkat etmesi ve uyması gerekmektedir.