Trafik İşaretlerinin Sınıflandırılması

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Yavuz tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.


 1. Trafik Eğitim Trafik Levhalarının Sınıflandırılması

  Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik işaret ve levhalarını emniyet, uyarı ve yönlendirme anlamında genel başlıklarda sınıflandırarak şekillendirmiştir. Trafik işaret ve işaretçileri motorlu, motorsuz ve yayaları bilgilendirme amaçlı olup bütün trafik unsurlarının bu kurallara uyması gerekmektedir. Trafik işaretleri ile meydana gelen kurallar, emniyet ve güvenliğimiz için gerekli olduğu gibi, akıcılık ve düzeni de beraberinde sağlamaktadır. Trafik işaretlerini şekil itibariyle şöyle sınıflandırabiliriz.

  Dikdörtgen ve Kare İşaret Levhaları:

  Düzenleyici işaret levhalarıdır ve trafiğin düzenlenmesine yardım ederler. Yol ve trafik hakkında düzenleyici bilgiler verip sürücü ve yayaların yolun fiziki ve genel anlamda durumundan haberdar olmalarını sağlarlar.

  Eşkenar Dörtgen İşaret Levhaları:

  Uyarı işaret levhalarıdır ki, bu levhalar sürücülere ileride olabilecek tehlikeleri bildirip, dikkatli ve tedbirli seyretmelerini uyarırlar.

  Yuvarlak İşaret Levhaları:

  Yuvarlak trafik levhaları bilgilendirici işaretler içerirler. Trafiğin sürüş ve durama duraklama yön bilgilerini genel olarak yansıtırlar.

  Üçgen İşaret Levhaları:

  Motorlu motorsuz bütün sürücülere genel trafik alışkanlıkları haricindeki olası ihtimalleri bildiriler. Mesela yolda çalışma var, taş düşebilir, kaygan yol, iş makinesi bisiklet çıkabilir gibi.

  Bunların haricinde bir de ışıklı trafik işaretleri vardır. Bunlar muhtemel kaza riskinin ve görüş mesafesinin kısıtlandığı bölgelerde daha dikkat çekici olması için konumlandırılırlar. Ayrıca polis ve yol çalışanları gibi trafiği gerekli yönlere işaret eden görevlilerde ışıklı yada ışıksız el işaretleri ile trafiğin düzenlenmesine yardımcı olurlar.
  [​IMG]