Trafik İşaretlerinin Standart Ölçüleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Yavuz tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır. 1. Trafik Levhalarının Karayolları Standart Ölçüleri Nedir

  Trafik işaret levhaları Karayolları Genel Müdürlükleri ve yerel yönetim olan belediyeler tarafından şehir planlamasına göre motorlu ve motorsuz araçlar ile yayaların en güvenli bir şekilde akıcı olarak devam edebilmesi için belirli yerlere konulmaktadırlar. Trafik işaret levhaları seyir halindeki sürücüleri bilgilendirirken yayaları da yönlendirmektedir. Trafik işaret ve işaretçileri ile levhaları sürücülerin ve yayaların görebileceği ölçü ve ebatlarda olduğu gibi ışıklı olarak tehlikeli yerlerde daha dikkat çekici olarak konuşlandırılırlar. Trafik motorlu ve motorsuz araçlar ile yayaların oluşturduğu genel olgunun ismidir. Trafik işaret ve işaretçileri genel düzenin akıcı güvenli ve düzgün işlemesini sağlar. Trafik işaretleri içerdikleri uyarıya göre sınıflandırılarak değişik şekillerde kategorilere ayrılırlar. Trafik işaret levhaları temel olarak yuvarlak kare dikdörtgen altıgen ve üçgen olarak şekillendirilirler. Buna gör trafik işaret levhalarının ölçüleri şöyle belirlenmiştir.

  Yuvarlak Trafik İşaret Levhaları: 45 cm. çapında.

  Kare Trafik İşaret Levhaları: 50X50 cm. ebatlarında.

  Dikdörtgen Trafik İşaret Levhaları: 40X60 ebatlarında.

  Üçgen Trafik İşaret Levhaları: 70 cm. eş kenar ebatlarında.

  Altıgen Trafik İşaret Levhaları: 75 cm. ebatlarında.

  Karayolları Genel müdürlüğünce belirlenen ebatlar galvaniz malzemeden gece görüşüne uygun boyadan kullanılarak yapılmalıdır. Trafik işaretlerinin ölçü ve şekilleri tehlike ve uyarı kategorisine göre kendi aralarında sınıflara ayrılmıştır. Bu yüzden kullanılacak trafik işaret levhaları ölçülere bağlı kalınarak yapılmalıdır. Ayrıca sürücü ve yayaların görebileceği yerlere konulduğu gibi uyarı ve tehlikeye karşı tedbir alabileceği mesafede olması gerekmektedir.
  yavuz yıldırım@webokur.net​