Trafik İşaretlerinin ve Levhaların Önemi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Trafik İşaretleri ve Levhaları Neden Önemlidir?

  Hayatımızı kolaylaştıran hizmetlerin başında gelen Trafik İşaretlerinin önemi büyüktür. Geçmişte insanlar ilk olarak ulaşım alanında, hayvanlardan faydalanmışlardır. Ancak zamanla tekerlek icat eilmiş ve ulaşımda kullanılmasıyla köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Artan nüfusla birlikte araçlar çoğaldı. Buna bağlı olarak da trafik artı.

  Trafik işaretleri bizim tarfikte nasıl davranmamız gerektiği konusunda yardımcı olur. Trafikteki sürücüler seyir halindeyken birbirleriyle iletişim kuramaz konuşamazlar. Ama trafik işaretleri ile kolayca anlaşırlar. Trafik işaretleri herkes için ortak bir dildir. Bu nedenle trafik işaretlerinden oluşan bu ortak dili doğru bir şekilde kullanmak trafik güvenliği açısından çok önemlidir.
  Trafikte kırmızı ışık yandı, şimdi bütün araçlar duracak, sağa sinyal veren araç az sonra yavaşlayacak ve ilerideki kavşaktan sağa dönecek gibi tereddütlerin ortadan kalkmasını sağlar.
  Bu işaretler sayesinde trafik ortamındaki belirsizlikten büyük nisbetle kurtulur, tehlikeli olabilecek durumlar için önceden önlem alabiliriz. Trafik işaretlerine uymamak başka sürücü ve yayaların tehlikeli durumlar için önlem almalarını da güçleştirebilir.