trend topic nedir nasıl yapılır kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  trend topic nedir nasıl yapılır kısaca

  Trend Topic Nasıl Yapılır?
  Bir konunun Trend Topic (TT) olabilmesi için o konu hakkında bir çok kullanıcının tweet atması gerekir söz yada söz öbekleriyle oluşan Trend Topicler belirli bir zaman dilimi orada kalır ve tweet sayısı azaldıkça yerini bir başkasına bırakır.

  1. Daha çok tweetleyerek bir etiketi (yani mevzubahis konuyu) trending topic yapamazsınız.

  Bu defalarca denendi ve kanıtlandı. İnsanlar genelde eğer etiketi her tweetine koyarsa ve sıkça tweetlerse etiketin trending topic olacağını düşünürler. Yanlış. Etiketler belli bir frekansa ulaşmaları lazım doğru ama daha yaygın ve katılımcı olması da gerekir. Yani eğer 5 arkadaşınız varsa, ve hepsi de tweetlerinde aynı etiketi kullanıp defalarca tweetlerse konu trending topic olmaz!

  2. Tweetlerin sayısından çok, tweetleri atan değişik insanların sayısı önemlidir.

  Ne kadar fazla insanın konuyu konuştuğu, meselenin ne kadar fazla tweet atıldığından daha önemlidir. Yani 100 kişinin etiketi daha az kullanması, 5 kişinin etiketi defalarca kullanmasına tecih edilir. Yani frekans ikincil önemlidir, birincil önemli olan kaç insanın konudan ya da etiketten diyelim bahsettiğidir.

  3. Daha fazla insan aynı etiketi daha çok tweetlemeli, ama istikrarlı bir tempo ile

  Eğer bir formül arıyorsanız bu olabilir. Diyelim ki Oskar gecesindeyiz, dünyanın değişik bölgelerinden insanların tweet atılması kaçınılmazdır, ve aynı anda atarlar. Bu doğal olarak bir trending topic olacaktır.
   
  Son düzenleme: 26 Kasım 2014