Truman Show - Truman Sanrısı ne demek

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 5 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Truman Show nedir - Truman Sanrısı ne demek?

  Çağımızın yeni hastalığı Truman Sanrısı nedir?

  Amerikada yapılan araştırmalar sonucunda ismini Truman Show adlı filmden alan bir psikolojik sanrı hastalığı ortaya çıktı.

  Bu hastalık henüz tıbbi olarak nitelendirilmiyor ama paranoyanın yeni bir formu kabul ediliyor. Truman Sanrısı vakalarında internet çağı ve reality programların etkili olduğu kabul ediliyor.

  2000’li yılların başında başlayan reality şovların çoğalması ile ortaya çıkan vakalar artık daha ciddi bir boyuta geldi.

  1998 yılında hayatının tamamının bir filme konu olduğunu öğrenen bir karakterin üzerine çekilen filmdeki hikayenin benzeri olaylar artık doktorları şaşırtmıyor. Kanada’nın McGill Üniversitesinden psikiyatr Joel Gold ve kardeşi Ian, yaşamlarında gerçekle kurguyu ayıramayarak baş rolde kendilerinin oynadığı bir film karakteri olduğunu sanan insanları mercek altına aldı.İşte buna göre;

  Yol kenarında, trafik ışıklarında, otoyol gişelerinde, cep telefonunda, fotoğraf makinesinde, bilgisayarda, girdiğimiz çoğu banka ve işyerlerinde karşılaştığımız kameralar neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Kameralı hayata yenileri de eklenmeye devam ediyor. Şehirde denetimi sağlamaya çalışan bu kadar geniş bir izleme ağının olması Truman Sanrısı hastalığını tetikleyebilir.
  Alıntı