Tükenmeyen Enerji Ve Güneş Enerjisi

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 20 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Tükenmeyen Enerji Ve Güneş Enerjisi Sistemleri

  Güneş Enerji Sistemleri Tükenmeyen Enerji Güneş Enerjisi

  Yaşamın devam etmesi için olmazsa olmaz döngünün baş aktörlerinden birisi ısının kaynağı güneş gezegenidir. Samanyolu galaksi sisteminde bulunan güneş sistemine dünyamızda dahildir. 4,65 milyar yaşında olduğu tahmin edilen bu dev enerji kaynağının yarı çapı 7x105 km yani dünya yarıçapının 100 katıdır. Günesin merkez sıcaklığı 10 milyon derece, dış sıcaklığı ise 5700 derecedir. Başlangıçta 2x1030 kg'lik kütlesinin %73 'lük kısmının hidrojenden, geri kalan kısmının ise helyumdan oluştuğu tahmin edilmektedir.

  İnsanlık tarihi boyunca güneş enerjisinden faydalanılmıştır. Belki ilk zamanlarda sıcaklığı ve ışığından yararlanılıyorken günümüzde güneş enerji sistemleri başlı başına bir bilim dalıdır. Güneş enerjisi veya Güneş erkesi, Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı bir teknolojidir. Güneşin yaydığı ve Dünya'mıza da ulaşan enerji, Güneş'in çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir. Güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır.

  Güneşten gelen enerji büyük ölçüde atmosferde kaybolmaktadır. Bir kısmı bulutlar tarafından emildikten sonra kalan kısmı bile tam kapasiteli kullanılsa dünyada hava kirliliği sorunu kalmayacaktır. Her geçen gün hava kirliliğinin artması ve fabrikaların kimyasal gaz atıkları atmosferi etkilemekte ve güneş enerjisi kalitesini azaltmaktadır. Bilim dünyasına göre hava kirliliği bu hızda devam ederse ileriki yüzyılda güneş enerjisinden faydalanma oranı çok düşük seviyelere inecek.

  Güneş enerji sistemi teknolojilerini şu başlıklar altında sıralayabiliriz.

  1- Aktif sistemler, suyun ya da ısı transfer sıvısının çevirimi için pompa kullanırlar.

  2- Pasif sistemler suyun ya da ısı transfer sıvısının devrini doğal çevirim ile sağlarlar.

  3- Kütle sistemleri su tankının doğrudan Güneş ışığı ile ısınmasını amaçlarlar.

  Dünya genelinde en fazla kullanılan Güneş Enerjisi uygulamaları şunlardır;

  1- Düzlemsel Güneş kollektörleri: Ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan, evlerde sıcak su elde etmede kullanılan sistemlerdir.

  2- Tek-odaklı Güneş enerjisi santralleri: Bunlarda, doğrusal, çanak şeklinde ya da merkezi bir odağa yönlendirilmiş dev aynalar kullanılarak, odak noktasında çok yüksek sıcaklıkta ısı elde edilir. Genellikle elektrik üretiminde kullanılır. Ancak henüz bir yaygınlık kazanamamışlardır.

  3- Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Sistemleri: Vakum tüplü Güneş enerjisi kolektörleri: iç içe geçmiş 2 adet silindirik cam tüpün ısı yolu ile birbirine bağlanması ve bu işlem sırasında arasındaki havanın alınması ile üretilir. Dış silindirik tüpün yüzeyine düşen Güneş ışınları aradaki havasız ortamdan geçerek iç kısımdaki silindirik tüpün yüzeyinde absorbe edilmesi ile çalışır. Arada madde olmadığından dolayı sadece ışıma ile ısınan sistem suyu dış hava sıcaklığından bağımsızdır.

  4- Güneş ocakları: Çanak şeklinde ya da kutu şeklinde Güneş ısısını toplayan yapılardır. Gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın kullanılır.

  5-Trombe duvarı: Sandviç şeklinde cam ve hava kanalları ile paketlenmiş bir pasif Güneş enerjisi sistemidir. Güneş ışınları gün boyunca, duvarın altında ve üstünde yer alan hava geçiş boşluklarını tahrik ederek, doğal çevirim ile termal kütleyi ısıtırlar. Gece ise trombe duvarı biriktirdiği enerjiyi ışıma yolu ile yayar.

  6- Geçişli hava paneli: Aktif Güneş enerjili ısıtma ve havalandırma sistemidir. Termal Güneş paneli gibi davranan, Güneş'e bakan delikli (perfore) bir duvardan oluşur. Panel, binanın havalandırma sistemine ön ısıtma uygular. Ucuz bir yöntemdir. %70’e kadar verime ulaşılabilir.

  Bunların haricinde birde güneş pilleri vardır. Güneş pilleri aldıkları ısıyı elektriğe çevirirler. Ayrıca akümülatör gibi enerjiyi depolayabilirler. Türkiyede güneş enerji sistemleri eskiye nazaran daha gelişmiş teknoloji seviyelerine yükselmiştir. Günümüzde mimari ve otomotiv dahil olmak üzere bir çok sektörde güneş enerji sistemlerine dayalı projeler üretilerek enerjinin bir kısmı güneşten sağlanmaya çalışılmaktadır.alıntı
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Ocak 2013

 2. Cevap: Tükenmeyen Enerji Ve Güneş Enerjisi

  karainciye düşünüyorum..))