Tüketici derneklerinin üstlendiği görev nedir kısaca

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Tüketici derneklerinin üstlendiği görevler

  Tüketici derneklerinin amacı tüketici haklarının yerleştirilmesi ve bu hakları yaygınlaştırmak ayrıca tüketici haklarını korumak amacıyla kurulmuştur.

  Bu dernekler gerek ülkemizde ve gerektiğinde de uluslararası alanlarda faaliyet göstermektedir. Her şehirde il ve ilçelerde temsilcilikler açabilmektedir.Ülkemizde derneklerin üstlenmiş olduğu görevleri şu şekilde sayılabilir.

  Tüketicilerin haklarını korumakla ilgili araştırmalar yapmak bu alanda yapılan gelişmeleri takip ederek kamuoyuna ve bunlarla ilgili kurumları bilgilendirmekle görevlidir. Konferans, panel ve toplantılar düzenlemelidir. Tüketici şikayetlerini dikkate alarak değerlendirmek.

  Tüketicilerin almış olduğu ürünler hakkında ne tür yasal haklarının bulunduğu konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır. Test etme amaçlı laboratuarlar oluşturarak madde ve üretilmiş olan mamullerin üzerinde gerektiği durumlarda testler yapmak. Basın ve televizyon gibi araçlardan yararlanarak tüketicilerin sesini halka duyurmak.

  Malların üretimi, dağıtımı ve tüketicilere ulaşmasını sağlayan kuruluşların davranışlarını takip ederek olumsuz davranışlarda bulunmalarını engellemek. Bu saymış olduğumuz görevler tüketici derneklerinin üstlenmiş olduğu görevlerin başında gelmektedir.