Tüketici hakları kart aidatı dilekçe

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.


 1. Tüketici hakları derneği kart aidatı dilekçesi örneği

  Tüketici hakları koruma kapsamında bankaların kredi kartı aidatı olarak kestikleri ücretleri geriye dönük 10 yıla kadar talep etme imkanı var. Bunun için aşağıdaki tüketici hakları derneğinin oluşturduğu kredi kartı aidatı geri isteme dilekçe örneğini doldurup ekteki kararnameyle birlikte bankanıza vermeniz yeterli. Emsal niteliğinde Yargıtay'ın kredi kartı aidatlarının geriye ödenmesi gerektiği kararı vatandaşlara paralarını geri isteme hakkını doğuruyor. Bu bağlamda Tüketici Hakları Derneğinin yayınladığı dilekçe örneği şöyledir;

  ........ (Vakıfbank) BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE (Ankara) ....... (gibi)


  Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi hkk.

  Bankanızın ...... numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanıza anılan karta ait kredi kartı aidatı kesilmektedir. Ancak, çeşitli tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da "Kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir." Ayrıca, bu konuda Yargıtay 13.Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 Md ve HGK 2012/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.

  Bu çerçeve ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

  1-) On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren listenin tarafıma verilmesini,

  2-) On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini, arz/rica ediyorum.

  Aksi taktirde alacağım faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara baş vuracağımı bildiririm.

  Saygılarımla,

  İsim İmza..............

  Adres:......................

  Ek: Yargıtay 13.Hukuk Dairesi Kararı.