Tunç Başaran Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Tunç Başaran Biyografisi

  Tunç Başaran Filmleri - Tunç Başaran Hakkında

  1 Ekim 1938 İstanbul doğumlu yönetmen Tunç Başaran'ın babası marangoz Fikri, annesi yazar Pakize Başaran’dır.

  Tunç Başaran Hayatı

  Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Fatih ilçesinde geçti. Hayatını değiştiren yerin, eskiden Direklerarası adı verilen Şehzadebaşı olduğunu söyler. Çünkü orada yedi sekiz sinema vardır. Altı yaşından itibaren o sinemalarda oynayan filmlerle haşır neşir olur.
  17 yaşındayken evden kaçar. Amacı kaçak olarak bir şilebe binip Amerika’ya gitmektir. Sinemacı olacaktır ve Charlton Heston’u görecektir her nedense. Adapazarı’nda yakalanır.

  Edebiyat Fakültesi’nde okurken yönetmen Memduh Ün’le tanışır. Yazdığı bir senaryoyu okuyan Ün kendisine asistanlık teklif eder. Dört sene Ün’ün yanında çalışır.

  1964 yılında ilk filminde, “Borusunu Öttüren” adlı oyunu senaryo haline getiren Orhan Kemal’le çalışır. Daha sonra “Kara Memet” ve Orhan Kemal’in “Bekçi Murtaza”sını çeker.
  1966’da askere gider. Sinemadan kopmaz, çok trajik bulduğu Adnan Menderes’in hayatını film yapmak ister, araştırmalara başlar.
  [​IMG]

  Askerlik görevinin ardından yine setlere döner. Reklam sektörüne geçer ve reklam filmleri çekmeye başlar. Bir süre sonra bu alanda bir numara olur. Ama yeniden sinema filmi yapma zamanı geldiğine inanır, tam on beş sene aradan sonra.
  Kazandığı bütün parayı senaryosunu da kendi yazdığı “Biri ve Diğerleri” adlı filme yatırır. Film kendisine 1987 Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, ardından 1988’de İstanbul Film Festivali’nde (o günlerdeki adıyla İstanbul Sinema Günleri) En İyi Türk Filmi Ödülü’nü getirir. Adnan Menderes çalışmaları aralıklarla devam etmektedir. Sonra “Uçurtmayı Vurmasınlar”ı (1989) yapar. Başta 8. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde kazandığı “Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında En İyi Film, En İyi Yönetmen dallarında birçok ödül alan bu film “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar aday adayı olur.
  Arkasından “Piano Piano Bacaksız” (1991) filmi gelir. O da “Uçurtmayı Vurmasınlar”ın başarısını yakalar. “Uzun İnce Bir Yol” (1993), “Sen de Gitme” (1996), “Kaçıklık Diploması”(1998), “Abuzer Kadayıf” (2000) Başaran’ın başarılı diğer filmleridir.

  Kaynak: vikipedi