Tüp bebek konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Tüp bebek konusunda dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

  1- Bu yöntemle çocuk sahibi olmanın maliyeti yüksek olduğundan, suiistimale açıktır. Binaenaleyh mağdur olmamak için hastanenin araştırılarak iyi seçilmesi gerekir.
  2- Tüp bebek uygulamasına başlamadan önce, diğer tedavi yöntemleri araştırılmalı ve başka alternatif varsa onlar denenmelidir.
  3- Günümüzde zaman zaman doğum sonrası çocukların bile karıştırıldığını düşünecek olursak, sun’i tohumlamada ne kadar titiz olunması gerektiği anlaşılacaktır. Bunun için mümkün mertebe güvenilir ve işinde uzman doktorlar seçilmeli ve muhtemel bir karışıklığa meydan verilmemelidir.
  4- Sun’i tohumlama sonucu meydana gelen hamileliklerden sıklıkla ikiz, üçüz ve daha fazla çocukların olduğunu göz önünde tutarak, uygulama öncesinde tüp bebek hakkında yeterli bilgi edinilmelidir.
  5- Çocuğu olmayanlar, her ne kadar sebepleri yerine getirme açısından, bu tür tedavi yöntemlerine başvursalar da kendileri hakkında neyin hayırlı olduğunu bilemeyeceklerinden, bu yolda varını yoğunu harcama gibi yanlışlara düşmemelidirler. Çünkü nice çocuklar vardır ki anne-babalarına “Böyle çocuk doğurmaz
  olaydım!” dedirtmiştir. “Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey de sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilmezsiniz.”
  6- Son olarak tevekkül elden bırakılmamalıdır çünkü biz sebeplere ne kadar riayet edip gereğini yapsak da Müsebbibü’l- Esbab (sebepleri yaratan) Allah’tır. Yani neticede Onun murad buyurduğu olacaktır. Bunun için fiili duayı yerine getirirken, kavli dua da unutulmamalı ve Cenab-ı Hak’tan hayırlısı istenmelidir.

  (Kadın ve Aile İlmihali - Işık Yayınları)