Turgor Basıncı Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Turgor Basıncı

  Turgor basıncı, bitki hücrelerinin saf ya da doğal suya konmasıyla kendi içerisine su alarak, şişmesi ve hücrenin çeperine basınç uygulaması durumuna denilmektedir. Bir bitki hücresi saf suya konduğu zaman içine bir miktar su alır ve şişer. Hücre öz suyunun yüksek ozmotik yoğunluğundan dolayı dış ortamda bulunan su, hücre içine doğru hareket eder ve içeriye giren su molekülleri hücre zarını dışarı yani hücre çeperine doğru bir basınçla iter. Turgor basıncı, suyun içeri girişine itmeye ve asıl önemli olan engel olmaya çalışan bir kuvvettir.

  Yaşam malzemesi turgorda olmaz ve içermez. Ksilem su taşır ve mineraller köklerinden çözünmüş ve ayrıca kendi içerisinde önemli bir rol oynar. Ksilem doku yapmak su ve mineraller, birlikte kalın olmayan iletken elyaflar çözünmüş elemanları, oluşur. Ksilem dokuda içi boş tüpler genellikle lignin ile güçlendirilmiştir. Ağaçlar ve çalılara aşina olduğumuz odunsu malzemelerdir. Güçlendirilmesi çember şeklinde yoksa spiraller lignin gösteren ksilem damarları enine bir bölümünde görüldüğü gibi oluşur.

  Turgor basıncı, ışığın ksilem damarları gösterilen damar demetleri kök dışına yakın düzenlenmiş olmasıyla görülebilir. Çoğunlukla da kök içi boş olabilir. Bu silindirik oluşumu aynı ağırlıkta katı yapısını daha büyük bir güç sağlamakla görevlidir. Kök damar düzenleme farklıdır. Ksilem merkezi bir stel bulunur.Damar dokusu endodermis denilen hücre tabakası tarafından alınır. Bu merkezi düzenleme damar dokusu köke doğru çekerek güçlerine karşı gücünü yenilemiş olarak sağlar. Bu anlaşma aynı zamanda bazen karasal ilişkilerini kaynaklanıyor ve daha farklı güçleri tabi su bitkilerinden de kaynaklanıyor olabilir. Tek dokuları bir kök ile görünür halde değildir. Kollenkima birkez dış dokusunda bulunan kalın hücre duvarları olan ve nispeten esnek, sürgünler desteğinde önemli bir rol oynayabilir ve nadiren kökleri bulunur.

  Kollenkima hücrelerinin hücre duvarları pektik maddelerin zengindir; büyük plastisite, hücrelere zarar vermeden deforme izin ve çok izin bozmadan eğmek kök hücre duvarı vardır öyle ki liflerinde Hücre duvarı içinde düzenlenir.Sık sık bahsedilen doku hücreleri arasında dağılmış bir daha fazla hücre, türüdür sclerenchyma. Bu doku hücre esneklik, onun orijinal şekline eğildi ve sonra dönmek için izin veren bir ikincil hücre duvarı (içinde birincil hücre duvarı) sahip olarak karakterize edilmiş oldu. Orta hücre duvarı içinde liflerinde açısını hücre sertliği belirler. Liflerinde tanzim gücü ve istikrar kuvvetleri bir dizi halinde ilerler.