Türk Ailesinde Kadının Değişen Konumu

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Türk Ailesinde Kadının Değişen Konumu

  Toplumumuzda ailelerin küçülmesinin nedenlerinin başında ülkemizde yaşayan nüfus hareketleri gelmektedir. Kırsal bölgelerden şehirlere göç eden insanlarımız, şehir hayatına uyumun bir icabı olarak, daha az çocuk sahibi olmaya yöneldiler. Bunda şüphesiz ki, ekonominin de rolü bulunmaktadır.

  Türkiye'de eğitim düzeyindeki artış, kadının aile içindeki statüsünü yükseltti. Kadınlarımız annelik fonksiyonunun yanında, hayatına aile dışında mana kazandıracak meşguliyetlere de yöneldi. Ayrıca kadının, erkekle birlikte çalışma hayatına katılması, aile nüfusumuzu da küçülttü.

  Türk ailesinin küçülmesi, toplumda kadının sosyal statüsünde de bazı değişimleri kaçınılmaz kıldı. Kadın, kocasına karşı şahsi bağımsızlığına daha çok değer veren bir kimliğe büründü. Ailede eşit paylaşmaya dayanan ilişkiler hakim olmaya başladı. Bu durum erkeğin aile içindeki geleneksel otoriter statüsünden fedakarlık yapmasını gerektirdi. Günümüz Türk ailesinde kadınların istek ve beklentilerinin artması, aile içi çatışmalara neden oluyor. Dolayısıyla da boşanmalar artıyor.

  Değişen ve küçülen Türk ailesinde, aile üyeleri arasındaki ilişkilerin yetersizliği ve iletişimdeki tıkanıklık da önemli bir geçimsizlik sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Ülkemizde eğitim düzeyindeki artış, kadının aile içindeki statüsünü yükseltti.