Türk Destanlarından Örnekler

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Eski Türk Destanlarından örnekler kısa

  Oğuz Kağan Destanı

  Hunlara ait olan bu destanda Hun hükümdarlarından Mete Han'ın yaşantısı anlatılmaktadır. Tüm destanlarda olduğu gibi Oğuz Kağan Destanı'nda da abartılı bir anlatım vardır.

  Bu destan da Oğuz Kağan'ın doğumundan başlayarak kişisel özelliklerinden, yaptığı evliliklerden, çocuklarından ve devletin sınırlarını genişletmesinden bahsedilmektedir.

  Destan, Türklerin kullandığı madenler ve silahlar hakkında bilgi verirken Oğuz Kağan'ın devleti oğulları arasında nasıl paylaştırdığından da bahsetmektedir. Bu durum bize Türklerin yönetim anlayışının nasıl olduğu hakkında bilgi vermektedir.

  Ergenekon Destanı


  Kök Türklere ait bir destandır.

  Bu destanda Türk ülkesine yapılan saldırılar sonucunda Türklerin katledilmesi ve bu katliamdan kurtulan iki çift Türkün Ergenekon denilen yere gelerek yerleşmesini anlatmaktadır.

  Ergenekonun her bakımdan verimli ancak ulaşılması zor bir yer olduğu anlatılmaktadır.

  Ergenekonda çoğalan Türklerin zamanla buraya sığamayacak kadar çoğaldıkları ve bir demircinin dağın bir bölümünü eritmesi sonucunda Ergenekondan çıkabildikleri anlatılmıştır.

  Ergenekondan çıkış günü olan 21 Mart günü ise Türkler arasında bahar bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu bayramda demir kızdırıldıktan sonra önce kağan, sonra da beyler tarafından dövülürdü.

  Türeyiş Destanı

  Uygurlara ait olan bu destan, Dokuz Oğuz - On Uygur Türklerinin türeyerek çoğalmasından bahseder.

  Bu destanda Hun hakanlarından birinin çok güzel bir kızının olduğundan ve bunun ancak ilahlarla evlenebileceğine inanılmasından bahsedilir. Hakanın, ıssız bir yere kale yaptırarak kızını kaleye kapatmasından ve daha sonra hakanın inandığı Tanrısının kurt kılığına girerek hakanın kızıyla evlenip çocuklarının olmasından bahsedilir.

  Bu destana göre hakanın kızından doğan çocukların sesinin bozkurt sesine benzediği ve birer bozkurt ruhu taşıyarak çoğaldıkları anlatılmaktadır.

  Bu destanların yanında Kök Türklerin Bozkurt Destanı, Uygurların Göç Destanı, Kırgızların Manas Destanı, İskitlerin (Saka Türkleri) Alp Er Tunga ve Şu Destanları Türklere ait önemli destanlardır.