Türk milletinin Güney Cephesinde daha güçlü ordulara karşı başarılı olma sebepleri

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

  1. Türk milletinin Güney Cephesinde kendisinden daha güçlü ordulara karşı başarılı olmasının sebepleri nelerdir?

    Mondros Ateşkes Antlaşması'nın 7. maddesine dayanarak güney illerimiz İngiltere ve Fransa tarafından işgal edilmeye başlandı. Bunun üzerine bu bölgelerde Kuva-yı Milliye birlikleri oluşturuldu. Bu cephede düzenli ordu savaşmamıştır. Halk mücadele etmiştir.
    Fransızlar Urfa, Antep ve Maraş’ı işgal ettiler ve Ermenileri örgütleyerek Türkler üzerine saldırttılar. Vatanseverler Kuvayımilliye birliklerini kurdular. Fransızlar Antep halkının olağanüstü direnişine dayanamadılar ve 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Antlaşması gereği 25 Ekim 1921’de şehri boşalttılar. TBMM Fransızlara karşı başarılı oldukları için Antep'e Gazi unvanını verdi.
    Maraş halkına Fransız ve Ermenilere karşı gösterdiği kahramanlıklardan dolayı TBMM tarafından 5 Nisan 1925 tarihinde "Kırmızı şeritli istiklâl Madalyası" 7 Şubat 1973 tarihinde de Kahraman unvanı verildi.
    Urfa savunması 60 gün sürdü. 11 Nisan 1920 tarihinde Urfa Kalesi’ne Türk bayrağı çekildi. Urfa’ya 12 Haziran 1984 tarihinde TBMM tarafından "Şanlı" unvanı verildi.