Türk Ordusu ve Spor

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Elif tarafından 24 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Türk Ordularına sürekli başarı sağlayan özelliklerden biri de, daimi spor hareketleriydi.
  Ata binmek, ok atmak herkesin günlük işlerinden sayılırdı. At yarışları, cirit ve gülle atma, güreş, yırtıcı kuşlarla avlanma (doğancılık) gibi sporlar mücadele azmini keskinleştirirdi. Futbol, golf ve polo ya benzer çeşitli top oyunları Türkler arasında yaygındı. Bu oyunlara kadınlar da katılırdı. Bozkırda, Nisan ve Mayıs ayında ilk gök gürlemesiyle başlayan sazlı, türkülü, eğlenceli bahar bayramları yapılırdı.

  Türkler avcılığa da meraklıydılar. Özellikle on binlerce kişini katıldığı ve yüzlerce kilometre sahaların tarandığı sürek avları, gerek bir savaş manevrası halinde geçerdi. Av sonunda, binlerce vahşi ve zararlı hayvan öldürülmüş olurdu.

  Bu spor hareketleri, daimi bir savaş egzersizi niteliğinde idi. Böylece zindeliğini, çevikliğini ve savaş ''yırtıcılığını'' koruyan Türk orduları, o devir, yerli ve yabancı kaynaklar tarafından kurtlara benzetilmekteydi.

  Türk ordusunda özellikle atlı birlikler kullanılırdı. Hızla hareket edebilen atlı birlkler Türk ordularının en büyük gücü durumundaydı.

  Büyük başarılara imza atan Türk ordusu başta Çinliler olmak üzere Romalılara, Bizanslılara, Ruslara ve İranlılara örnek olmuştur.

  Türkler diğer milletleri en fazla askeri alanda etkimemişlerdir.

  Türk ordusu her zaman milletimizin en değer verdiği kurum olmuştur.

  Ordumuz devletimizin ve milletimizin iç ve dış tehditlere karşı en büyük güvencesidir.

  Kendisi de bir asker olan Mustafa Kemal Atatürk, Türk ordusuna büyük değer vermiş ve orduya verdiği önemi şu sözlerle ifade etmiştir:

  ''Ordu, Türk Ordusu!.....İşte bütün göğsünü itimat, gurur duygularıyla kabartan şanlı ad! Ordumuz, Türk birliğinin,
  Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir. Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için, harcamakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilenmesi imkansız teminatıdır.''


  Atatürk ayrıca, Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunabileceğini, başarılı olabilmenin şartının da sağlıklı olmak olduğunu ve sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini söylemiştir. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü kendi isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanır. Çünkü Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

  Ülkemizde her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı spor gösterileri ve törenlerle kutlanmaktadır.