Türk sanat müziğinde kullanılan enstrümanlar nelerdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Türk sanat müziğinde kullanılan çalgılar neler

  Türk müzik türünün bir parçası olan Türk sanat müziği yada Klasik Türk müziğinde bir çok enstrüman kullanılır. Bu çalgılar arasında kullanılan başlıcaları ise; Ud, kanun, keman, ney, tanbur, lavta, klasik kemençe, rebab, santur, kudüm, def ve zildir.

  Osmanlı klâsik ve halk mûsikîsinde kullanılan bütün telli/saplı çalgıların atası olan Kopuz’un ömrü 18′inci yüzyıla kadar devam edebilmiş, 10′uncu ila 16′ncı yüzyıllar arası çok revaçta olan ud yerini, l9′uncu yüzyılın sonunda yeniden almak üzere, 17′nci yüzyıldan itibaren tanbura bırakmış, tarihi Türk harpı çeng’le, Türk pan flütü miskal 19′uncu yüzyılda, santur ise 20′nci yüzyılda artık kullanılmaz olmuşlardır.

  Önce viola d’amore şeklinde sinekemanı adı ile Batıdan gelen keman, daha sonra viyola, viyolonsel ve kontrbas ile, önceleri köçekçe ve tavşanca adı verilen saray rakslarının eşlik sazı olan kemençe ve lavta 20′nci yüzyılda klasik mûsikîye de girmiş; kaşıkla zilli maşanın halk oyunlarında yaşamasına mukabil, çalpara da denen çengi çubuğu, köçekçe ve tavşancalarla birlikte tarihe karışmıştır.

  Mûsikî aletleri bilimi demek olan “Organoloji”de çalgılar, hangi müzik söz konusu olursa olsun, bu sanatın insanla birlikte doğuşundan bu yana geçirdiği merhaleler gözönüne alınarak, vurmalı çalgılar, nefesli çalgılar ve telli çalgılar sırası içinde incelenmektedir.

  Türk Sanat Müziği Estürmanları

  Sınıflandırma yaparsak :

  1-Telli Çalgılar

  a) Mızrapla çalınanlar
  b) Parmakla çalınanlar
  - Bağlama
  - Tar

  2-Yaylı Çalgılar

  - Kabak Kemane
  - Karadeniz Kemençesi

  3- Nefesli Çalgılar

  - Zurna
  - Kaval
  - Çığırtma
  - Mey
  - Tulum
  - Sipsi
  - Çifte

  4-Vurmalı Çalgılar

  - Davul
  - Nağara
  - Tef
  - Kaşık