Türkiye Cumhuriyeti'nin Nitelikleri

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 20 Aralık 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Yeni Türkiye Devleti, 29 Ekim 1923'te yönetim şekli olarak cumhuriyeti kabul etmiştir ve ilk cumhurbaşkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemali seçmiştir. Çağdaş bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti, cumhuriyetin getirdiği birtakım niteliklere sahiptir.
    Cumhuriyet denilince aklımıza halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şekli gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu nitelikler Anayasa’da düzenlenmiştir. Anayasa, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel yasasıdır. Bu yasa bütün yasaların üzerindedir. Anayasa'mızın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri yer almaktadır. Bu maddeye göre, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

    Anayasamızın 2. maddesi dışında, 1. maddesinde “Türkiye Devleti bir Cumhuriyet’tir.” 3. maddesi ise “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli Kanun’da belirtilen; beyaz, ay yıldızlı al bayraktır. Millî Marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti “Ankara’dır.” şeklinde düzenlenmiştir. Anayasa’mızın 4. maddesinde de bu ilk üç maddenin değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez olduğu belirtilmiştir.