Türkiyede Bulunan Limanlar

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Demir tarafından 14 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Ülkemizde Bulunan Limanlar

  Ülkemiz deniz bakımından oldukça zengin bir ülke olup ülkemizin 4 te 3 ü sular,denizler ile kaplıdır.Buna nazaran bir çok ilimizde büyük limanlar yer almaktadır.

  Aşağıdan ülkemizde hangi şehirlerimizde limanlar olduğunu görebilir hakkında kısa açıklamaları okuyabilirsiniz.

  İstanbul
  Dış satımı yoğun olan limanımızdır. Ard bölgesi geniştir. Yükleme ve boşaltma kapasitesi oldukça yüksektir.İstanbul'da Eminönü, Tophane ve Haydarpaşa limanları boğazın her iki yakasında yer alırlar.

  İzmir
  İstanbul’dan sonra en gelişmiş limanımızdır. Ard bölgesinde yetişen ürünlerin çoğu dış satıma yönelik olduğundan, dış satım limanı olara gelişmiştir. Anadolu’nun batısından dışarıya açılan ticaret kapısı konumundadır. Yükleme ve boşaltına kapasitesi yüksektir.


  Zonguldak
  Bu liman taş kömürü ve demir-çelik işletmelerinin burada yer almasından dolayı önem kazanmıştır. Bu limanda yüklemeve maden taşımacılığı yapılır.

  Samsun
  Karadeniz Bölgesi'nin en işlek limanıdır. Limanın ard bölgesi Doğu ve Batı Karadeniz Bölümleri'nin limanlarına oranla kara ve demiryolları burada da birleşir.

  Trabzon
  Doğu Karadeniz'in en önemli limanıdır Türkiye- İran transit yolu bağlantısı bulunan bu liman, özellikle yük
  taşımacılığı öneme sahiptir. Zigana ve Kop Geçitleri limanın iç bölgelerle bağlantısını sağlar.

  Mersin
  Akdeniz Bölgesi'nin en önemli limanıdır. Yükleme ve boşaltma kapasitesi oldukça yüksektir.
  Bu limanda yoğun olarak ham petrol, gübre ve askeri malzemeler taşınır. Mersin Serbest Bölge ilan edildikten sonra limanın önemi daha da artmıştır.

  İskenderun
  Transit taşımacılık açısından önem kazanmıştır. Ortadoğu'ya gönderilen malların çoğu bu limandan taşınır. Ard bölgesi Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Çukurova'ya dayanır.

  Antalya
  Antalya’da biri turizm amaçlı diğeri yük taşımacılığına dayalı iki liman bulunur. Limanların ard bölgesi dardır.