Türkiye'de Cumhuriyet kaç yılında ilan edildi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Cumhuriyet kaç yılında ilan edilmiştir

  Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşundan beri hem askeri hem de siyasi alanda bir çok başarılara imza attı. Yeni Türk devletinin kurulması, 1921 Anayasası’nın kabulü, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin olağanüstü çabalarıyla gerçekleşti. Aynı Meclis, Ankara’yı Yeni Türk Devleti’nin başkenti olarak kabul etti. Böylece, cumhuriyetin ilanı yolunda olumlu bir ortam hazırlanmış oldu.

  1923 yılı Ekim ayı sonlarına doğru Ali Fethi (Okyar) Bey’in başkanlığındaki hükümet istifa etti. Milletvekilleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet kurma işi bir bunalıma dönüştü. Gelişmeleri yakından izleyen Mustafa Kemal, Çankaya Köşkü’ne çağırdığı İsmet Paşa, Kazım Paşa ve Fethi Bey ile bir görüşme yaparak, “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” dedi. Aralarında sağlanan fikir birliği gereğince Mustafa Kemal Paşa ile İsmet Paşa anayasada değişiklik öngören bir kanun teklifi hazırladılar.

  Hazırlanan kanun teklifinin esasları şöyleydi:

  -Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir.

  -Türkiye Devleti, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yönetilir.

  Ertesi gün mecliste görüşülen bu kanun teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Böylece 29 Ekim 1923’te “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri ve alkışları arasında cumhuriyet ilan edildi.