Türkiye'de en çok çıkarılan 5 maden

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Türkiye'de en çok çıkan 5 maden


  Türkiye maden rezervi açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alırkenadeta büyük bir servetin üzerinde oturuyor. Türkiye yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28’inci maden çeşitliliği itibariyle 10’uncu sırada yer alıyor.

  Türkiye’de günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’sinin varlığı Türkiye’de saptanırken halen 60 civarında farklı maden ve mineral üretimi yapılıyor. Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 04’ü endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 25’i kömür rezervlerinin yüzde 1’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 08’i Türkiye’de bulunuyor.

  Zengin olunan madenler arasında ilk sırayı 3066 milyar ton ile dünya rezervlerinin yüzde 72’ini oluşturan bor mineralleri alıyor.

  Türkiye’nin teorik altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor. Türkiye bu potansiyelle dünyada ikinci potansiyel durumunda bulunuyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarla 600 ton altın varlığı görünür hale getirilirken mevcut potansiyelin yüzde 10’u bulundu ve altın yataklarından şu ana kadar 50 ton civarında altın üretildi.

  Takı mücevher tasarımında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de yılda 300 ton altın ithal ediliyor. İthal edilen altının 100-150 tonu Türkiye’de işlendikten sonra ihraç ediliyor kalanı ise yurt içinde tüketiliyor.

  JEOTERMALDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

  Teorik jeotermal enerji potansiyeli 31 bin 500 MWt (megavat termal) olan Türkiye bu potansiyeli ile dünyada 7’inci Avrupa da ise birinci konumda bulunuyor. Türkiye’nin bugün jeotermal enerjiyi doğrudan kullanım kapasitesi bin 229 MWt. Doğrudan kullanım açısından ise Türkiye dünya sıralamasında 5’inci konumda.

  KÖMÜR REZERVİ 23 MİLYAR TON ARTTI

  Son 3 yılda yapılan kömür aramalarında özellikle derin sondajlar uygulandı. 20-25 yıldır değişmeyen 83 milyar ton kömür rezervi 300 bin metre sondaj yapılarak ve 23 milyar ton yeni kömür rezervi bulunarak yüzde 28 oranında arttı. Toplam linyit rezervi de 106 milyar tona yükseltildi.