Türkiye'de en fazla görülen hastalıklar

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Türkiye'de En Çok Görülen Hastalıklar nelerdir?

  Yapılan araştırmalara göre en çok kansere yakalanmaktan korkuyoruz..

  Ülkemizde en fazla görülen 10 Hastalık

  ERGO Sigorta'nın yaptığı Türkiye’de sağlık ve sağlık sigortası algısına yönelik araştırmadan çarpıcı şaşırtıcı çıktı. Türkiye'de 12 ilde 25 yaş üstündeki 1008 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelerde bireysel ve toplumsal sağlık anlayışından, doktor ve hastanelere yönelik anlayışa, sağlık politikalarından sağlık sigortalarına kadar bir çok soru yöneltildi.
  Araştırmaya göre korkulu rüyamız kanser. Kanserin endişe kaynağı olmasının en önemli nedeni tedavisinin zor olması ve ekonomik yük getirmesi. Kanserden sonra en çok endişe veren diğer hastalıklarsa sırasıyla; kalp, şeker, tansiyon, AIDS, böbrek yetmezliği ve felç.

  ''Sağlık hepimizin en duyarlı, en hassas olduğu nokta'' diyen ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Sedef Korkmaz İşte bu noktadan hareketle, toplum olarak sağlığımızı ne derece önemsiyor, iyi bir yaşam sürebilmek için yapılması gerekenlerin ne kadarını yapıyoruz bir kez daha öğrenmek istedik” dedi.

  TÜRKİYE'DE DOKTORA GİTME ALIŞKANLIĞI YOK

  [​IMG]

  Araştırma sonuçlarına bakıldığında kadın ve erkeğin sağlığa bakış açısının son derece farklı olduğunun görüldüğünü belirtilerek, “Kadın tamamen beslenme odaklı düşünüyor. ‘İyi beslenirsek vücudumuza iyi bakarsak iyi sağlığın şartlarını yerine getirmiş oluyoruz’ diye düşünüyor. Sağlık dendiğinde erkeğin aklına sadece stres geliyor. Erkekler stresten ne kadar arınırlarsa kendilerini o kadar sağlıklı hissediyorlar. Hem erkekler hem de kadınlar kendi sağlıkları için tavsiyeler alıyorlar, araştırıyorlar, ama doktora gitme alışkanlığı ve check-up alışkanlığı hala çok az..


  Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Sedef Korkmaz, sağlık dendiğinde 'Kadınlar daha çok beslenme odaklı düşünüyor. İyi beslenirsem sağlığım iyi olur diye düşünüyor. Erkeklerin aklına ise sağlık dendiğinde sadece stres geliyor' dedi.