Türkiyede hangi maden nerede çıkarılır

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Türkiye'de hangi maden nereden çıkar

  Ülkemizde hangi madenlerin nerelerden çıkarıldığını öğrenmek istiyorsanız konumuzun devamına göz atmalısınız. Türkiye'deki madenler ve çıkarıldıkları yerler şöyle sıralanabilir:

  1. Demir: Sanayinin en önemli madenidir.Türkiye’de çıkarılan demir madeni Ereğli Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işlenir.Demir madeni çıkarılan yerler: Malatya çevresi (Hekimhan Divriği Çetinkaya) İç Anadolu’da (Kayseri Sivas) Akdeniz’de (Adana-Saimbeyli Hatay) ayrıca Edremit Eymir Doğu Karadeniz’de (Fundacık) çıkarılır.Dünyada ise BDT ABD Hindistan ve Avustralya önde gelir.

  2. Bakır: Elektrik ve elektronik sanayinin hammaddesidir.Bir kısmı ihraç edilir.Çıkarılan yerler: Kastamonu (Küre) Artvin (Murgul) Elazığ’da (Ergani) çok miktarda çıkarılmaktadır.Bakırlar Samsun Murgul ve Ergani’de işlenmektedir.Dünyada ise Türkiye ABD Rusya ve Şili önde gelir.

  3. Krom: Demirin sertleşmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.Çıkarılan yerler: Muğla (Fethiye KöyceğizDalaman) Mersin Adana ve Elazığ (Guleman)’dır.Krom Antalya Ferra-Krom Tesislerinde işlenmektedir.Dünyada ise GACRusya ve Türkiye önde gelir.

  4. Alüminyum (Boksit): Otomobil ve uçak sanayinde inşaat sektöründe mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.Çıkarılan yerler: Konya (Seydişehir) İskenderun (Islahiye) Muğla (Milas) Gaziantep Antalya ve Adıyaman’dır.Dünyada en fazla Avustralya Yeni Gine Çin ve ABD’de çıkarılır.

  5. Altın: Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: Antakya Niğde Balıkesir Kütahya Bursa İzmir ve çevresidir.Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

  6. Bor Mineralleri: Jet ve roket yakıtı emaye porselen cam üretiminde fotoğrafçılıkta kullanılır.Çıkarılan yerler: Balıkesir (Bigadiç Sandıklı Susurluk) Eskişehir (Seyitgazi) Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.Dünyada ise Türkiye ABD ve BDT önde gelir.Kullanım alanının yaygın olmaması nedeniyle ekonomimize katkısı azdır.

  7. Civa: Tek sıvı madendir.Zirai ilaçların yapımında altın çıkarımında kağıt ve suni gübre üretiminde boya ve asit sanayinde kullanılır.Dünya üretiminde birinci sırada bulunmaktayız.Çıkarılan yerler: İzmir (Karaburun-Ödemiş) Manisa-Alaşehir ve Konya (Sarayönü)’dür.

  8. Kükürt: Zirai ilaçların yapımında sülfürik asit üretiminde ve muhtelif kimya sanayinde kullanılır.Çıkarılan yerler: Isparta (Keçiborlu) Kütahya (Simav) Denizli (Sarayköy)’dür.

  9. Kurşun-Çinko: İkisi karışık halde bulunur.Silah sanayi ve paslanmaz metal üretiminde kullanılır.En fazla Giresun Sivas İzmir Kayseri ve Elazığ’da (Keban) çıkarılır.

  10. Antinom: Cephane yapımında cam ve seramik sanayinde renklendirme işlerinde kullanılır. En fazla BalıkesirKütahya Bursa İzmir ve Tokat’ta çıkarılır.

  11. Asbest (Amyant): Öz ısıya dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.Kansorejen olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.En fazla Erzincan Kars Ağrı Malatya Sivas ve Uşak’ta çıkarılır.

  12. Barit: Çeşitli boyaların yapımında ve sondaj çalışmalarında kullanılır.Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.Cam sanayinde kullanılır.En fazla Antalya Mersin Adana ve Elazığ’da çıkarıtılır.

  13. Fosfat: Suni gübrenin hammaddesidir.Dünyada Fas Tunus ve Cezayir’de çıkartılır.Ülkemizde Mardin’den (Mazıdağı) çıkartılır.Yeterli olmadığı için ithal edilir.

  14. Wolfram: Sert olduğu özel sanayi çeliği olarak kullanılır.Demiryolu iş makineleri uçak gemi ve uzay araçları yapımında kullanılır.En fazla Bursa (Uludağ) Kırıkkale (Keskin) Elazığ (Keban) ve Niğde’de çıkartılır.

  15. Lüle taşı: Pipo ve süs eşyası yapımında kullanılır.Dünyada ve Türkiye’de sadece Eskişehir’de çıkarılır.
  16. Manganez: Çeliğin sertleştirilmesinde kullanılır.Ray ve karayolu araçları köprülerin yapımında kullanılır.En fazla UşakAfyon Burdur Muğla Artvin Adana Antep Sivas Erzincan ve Trabzon’da çıkarılır.

  17. Nikel: Sanayide demir bakır alüminyum ile alaşım yapımında kullanılır.Tuzlu suya dayanıklıdır.Bu nedenle gemi yapımında kullanılır.Ülkemizde Manisa ve Turgutlu’da çıkarılır.

  18. Oltu taşı: Tesbih ve süs taşı olarak kullanılır.Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılır.

  19. Zımpara taşı: Zımpara yapımında kullanılır.Ülkemizde İzmir (Karaburun Urla Çeşme Ödemiş) ve Muğla’da (Milas) çıkarılır.

  20. Tuz: Kayalardan göl ve deniz gibi durgun sulardan elde edilir.Tuz üretiminin %30’u Tuz Gölü’nden %10’u kayalardan geri kalanı da İzmir Çamaltı Tuzlası’ndan elde edilir.

  21. Mermer: Heykel yapımında inşaat işleri ve süslemede kullanılır.Ülkemiz mermer bakımından zengindir. Afyon, Kütahya Marmara Adaları Kırşehir Tokat Bitlis ve İzmir’de çıkarılır.