Türkiye'deki ilk tarım müzesi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Ülkemizdeki ilk tarım müzesi nerede, Türkiye'nin ilk tarım müzesi hakkında bilgi

  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi içinde bulunan Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı tarım müzesi, Cumhuriyet Devri tarımına ve tarım eğitiminin hangi devrelerden geçtiğine şahitlik ediyor.
  Bu müzede; kağnılardan Türk yapımı ilk traktöre, üniversite öğretmenlerinin öğrenciyken kullandığı laboratuvar malzemelerinden öğrencilerin kendi çabalarıyla yaptıkları cam sunum ve çerçevelere kadar ilginç ve tarih kokan pek çok eşya bulunuyor.
  Tarım Müzesinin kurulmasında emeği olan Servet Sarıarslan, müzede pek çok ürün sergilendiğini belirterek, müzeyi gezen misafirlerin bu ürünlere dokunabildiklerini de kaydetti. Ayrıca müzenin bu anlamda Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıdığını söylüyor.
  Tarım müzesi ile ilgili bilgi veren Sarıarslan, müzede bulunan ölümleri ve burada yer alan aletlerle yapılan çalışmaları da anlattı.
  Türkiye’nin ilk tohum bankasının bu müzede bulunduğunu ifade eden Sarıarslan, burada sergilenen eski öğretim materyalleri hakkında da bilgi verdi.
  Tarım müzesinde ilkel biçerdöverler, kağnılar, Türk yapımı ilk traktör, eğitimciler tarafından kendi elleriyle yapılmış tahta webokur.net üzerine kabartmalı eğitim materyalleri, öğrencilerin stajlarında buldukları bitkiler, böcekler, öğrenci kayıtları, üniversite hocalarının terekeleri ile sayılamayacak kadar birçok eşya ziyaretçileri bekliyor.

  Kaynak: tarimtv
   
  Son düzenleme: 1 Mart 2014