Türkiyedeki volkanik göller ve Özellikleri hakkında bilgi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Türkiyedeki volkanik göller ve Özellikleri nelerdir

  Ülkemiz’de volkanik göller genişçe yer tutar . Bu bölgelerde ki yanardağ faaliyetlerinden bir kısmı yakın bir Geçmiş zamanda de sürmüştür .
  Bu sebeple şuan için çok aşınmalara uğramadan tazeliğini korumuş yanardağ şekilleri ve bu arada da krater , kaldera , maar bunun için benzer volkanik çukur şekiller yoktur .
  Bu çukurlardan bir bölümünde sular birikerek göller oluşmuştur . Ülkemiz’de bunların sayısı çokçadır . Burada birden çok misal verilecektir .
  Nemrut Gölü ( yüzölçümü 13 km² , denizden yüksekliği 2247 m . )
  Ülkemizde bulunan en büyük krater gölüdür . Gölün en uzun yeri 6 , en genişçe yeri iki km . dir .
  Her ne kadar Derinliği bilinmiyorsa da birçok derin olduğu sanılmaktadır . Göl , yağmur ve kar suları ve kaynaklarla beslenir . Göl sularının bir kısmının Nemrut Dağı’nın batı eteğindeki Gölbaşından yüzeye çıktığı sanılmaktadır . Bu dip akıntısı sebebiyle gölün suyu tatlı kalmıştır .
  Göl kışın donar . Nemrut gölü genişçe ölçülü patlamalar neticesinde ortaya çıkan on km . çapındaki patlama kraterinin ( bunun için kaldera denir ) üçte bir alanını suların kapladığı bir volkan gölüdür .
  Bu kalderanın ( patlama kraterinin ) birçok yeri , daha sonraki püskürmelerle farklı volkanik maddeler ve bu arada lav akıntılarıyla yer yer dolmuştur . Hemen her yanı dimdik ve çeşitlik renk kayalıklar halindeki yüksek yamaçlarla çevrilidir . Göl dağın yüksek yerlerinden birden çok surat metre aşağıdadır .
  Meke Gölü
  İç Anadolu’da ki volkan göllerinden biridir . Yeryüzünde nadir bulunur özellikte bir meydana gelmesi vardır . Karapınar kasabası yakınlarındaki bu göl , halka biçimindedir . Bu çevrenin volkan malzemesiyle örtülü platosundaki büyük bir kraterdir . Çapı 800 m . yi geçer . Platodan kalan derinliği 30 m . dir . Bu kraterin ortasında tekrardan volkanik bir tepe yükselmiştir . İşte göl bir halka biçiminde bu tepeyi çevirmiştir . Suyu tuzludur ve fazlaca tuz elde edilir . Göl derin değildir .
  Acıgöl
  Meke Tuzlası gölünün hemen yanındadır . Çapı 700 m . kalan bir kraterdir . Çevresindeki platodan 70 m . derindedir . Gölün birçok derin olduğu sanılmaktadır . Suyu acı ve tuzludur .
  Acıgöl
  Nevşehir ilinde önceki ismi Dobada kalan bucakta , çapı 500 m . kalan bir krater gölüdür . Suyu acı ve tuzludur . Dibinden gazların da çıktığı su kaynakları vardır . Kraterin derinliği 50 m . kadardır .
  Gölcük
  Isparta yakınında bir krater gölüdür . Yüzölçümü bir km² kadardır . Bu çukurluk geniştir ( bir . 5 km . genelinde ) . Patlama krateri özelliğindedir ve göl çevresinin birçok yerinde göl sebebinden 150 m . yükseklikteki volkan külleri ve tüfleri durumunda yığılmıştır . Göl kenarının bir bölümünde taşlaşmış dolu tanelerini andıran , birçok çelik , yuvarlak ve ceviz iriliğinde kat kat volkan taşları yığıntıları vardır . Göl , yağmur suları ve kaynaklarla beslenir . Gölün suyu çevredeki kumlar arasından sızar . Bir tünelden geçirilen sularla Isparta’nın su ihtiyacında kullanılır .