Türkiyedeki Zehirli Yılan Türleri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 8 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Türkiye'deki Zehirli Yılan Türleri Hangileridir?

  Ülkemiz'de bulunan yılanların zehirleri birini öldürecek derecede güçlü değildir ancak canımızı oldukça acıtabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir bu bakımdan çok dikkatli olmak gerekir.


  Mısır Kobrası nerdeyse tüm vücudu siyah renkte bir yılan türüdür.Zehirli olan bu hayvanın zehir dişleri çenesinin ön kısmında bulunmaktadır.

  Kör Yılan Solucana benzeyen bir yılan türüdür gözleri görmediği için köreldiğinden adına kör yılan denilmektedir.

  Koca Engerek Viperidae familyasına ait bir engerek türüdür.yılanın sırt bölgesinde gri renge benzeyen koyu benekler bulunmaktadır.bazen de belirsiz benekler vardır görülmeyebilir.

  Çukurbaşlı Yılan
  başının üstünde gözleri boynuna doğru bir çukurluk bulunmaktadır.Boyu 2 metreye kadar ulaşabilir ayrıca sırtları grimsi ve yeşilimsi bir renktedir lekesiz gri noktaları bulunmaktadır.

  Koca Engerek Genel Özellikler: Sırt bölgesinin rengi genel olarak grimsi kahverengi ve bu rengin tonlarında olur. Sırtta bazı yerlerde birleşik koyumsu benekler bulunmaktadır.Saldırgan yılan türü değillerdir kendilerini korumak için insanlara saldırırlar.

  Şeritli Engerek yılanının Sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi renklerdedir. Sırtta, baştan kuyruğa kadar uzanan siyah ya da koyu kahverengi büyük benekler bulunur.Bu yılanların sırtlarındaki benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturmaktadırlar.