Türkiye'nin başkenti neden Ankara olmuştur

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. Türkiye'nin başkenti neden Ankaradır

    Ankara şehri fiziki konumu ve Kurtuluş Savaşı’nda merkez haline gelmesi ile çok önemli bir rol oynamıştır. Hem Türkiye’nin merkezinde yer alması hemde Kurtuluş Savaşı yıllarında fiili başken olarak kullanılması Ankara’yı önemli bir konuma getirmiştir.

    27 Aralık 1919′da Temsil Heyeti’nin Ankara’ya gelmesi ile, bu şehir Millî Mücadele’nin karargâhı olmuştu. 23 Nisan 1920′de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da açılmasıyla yeni Türk devletinin temelleri atıldı. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna geldi.

    Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasından sonra. İtilâf Devletleri’nin askerleri İstanbul’dan çekildiler. İstanbul’un işgalden kurtulması ile yeni devletin başkentinin neresi olacağı tartışılmaya başlandı. Bazı kişiler İstanbul’un başkent yapılmasını istiyorlardı. Ancak meclisin Ankara’da açılması, buraya fiilen hükümet merkezi olma niteliği kazandırmıştı. Ayrıca Ankara, Türkiye’nin merkezinde, askerî ve coğrafî özellikleriyle başkent olabilecek konumdaydı.

    İsmet Paşa (İnönü), bir kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. “Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara’dır.” şeklindeki bir maddelik kanun teklifi kabul edildi (13 Ekim 1923). Kanunun yürürlüğe girmesiyle Ankara yeni Türk devletinin başkenti oldu.