Türkiyenin En Güzel Doğal Güzellikleri Nerelerdedir

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Türkiye'nin Doğal Güzellikleri

  Türkiyenin En Güzel Doğa ve Turizim Güzellikleri


  Dünyadaki ender ülkelerden biri olan Türkiyemizin dört bir tarafı bir birinden güzel ve doğal güzelliklerinin bulunduğu yerlerin listesi..Bir çoğunu gezme fırsatım oldu. Gerçekten görülmeye değer harika turizm cennetleri..

  ALTINBEŞİK DÜDENİ


  Dünyanın en ilginç mağaralarından biridir. Toros Dağlarının altındaki bu ilginç yeraltı Dünya’sını görmek için özel hazırlık ve gereçler gereklidir. Yer altında çok sayıda mağara ve göl vardır. Bu göllerin su seviyeleri farklı olup aralarında çağlayanlar oluştururlar.Mağaralarda dev boyutlarda sarkıt ve dikitler mevcuttur. Bu mağara ve göllerin milyonlarca yıllık bir sürecin sonucu oluştuğu bilinmektedir. Konu ile ilgilenenler ve cesur tırmanıcılar için eşi bulunmaz bir doğa harikasıdır.

  DAMLATAŞ MAĞARASI

  Alanya'da bulunan Damlataş mağarası, Sarkıt ve dikitler ihtiva eder. Mağara içindeki havanın nemlilik oranı % 90 civarındadır. Tedavi amacıyla da kullanılmaktadır.

  KARAİN MAĞARASI

  Yapılan arkeolojik kazılardan, bölgenin günümüzden 50 000 yıl kadar öncesinde yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Türkiye’nin içinde insan yaşamış en büyük mağarasıdır.

  KAPADOKYA

  Bölge 60 milyon yıl önce, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir.

  FALEZLER

  Antalya’nın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgedir. Bu ilginç jeolojik yapı aynı zamanda doğal arıtma sistemi işlevi ile körfezin temizliğine önemli bir katkı sağlamaktadır.Antalya’nın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgedir. Bu ilginç jeolojik yapı aynı zamanda doğal arıtma sistemi işlevi ile körfezin temizliğine önemli bir katkı sağlamaktadır.


  Bakırdağları

  Yöreyi bütünüyle kaplayan ve kendi aralarında 4 bölüme ayrılan BEYDAĞLARI ile ünlüdür. En yüksek noktasının 3070 metre ile Kızlarsivrisinin olduğu Beydağları Tahtalıdağlar, Bakırdağları, Merkezi Beydağları ve Güneybatı Bölümü Beydağları gibi alt katagorilere ayrılmaktadırlar.

  Kızlarsivrisi

  Bölgedeki akarsuların ortak amacı Akdeniz’e ulaşmaktadır.

  En güzelleri Antalya’nın, 15 km. kuzeyindeki DÜDEN ŞELALESİ

  18 Km. batısındaki KURŞUNLU ŞELALESİ

  ve Manavgat’ın 3 Km. kuzeyindeki MANAVGAT ŞELALESİ’dir.

  SAKLIKENT

  Sadece 45 km. uzaklaşılınca 3000 m. yüksekliğe ulaşan Saklı Yaylasında kurulu Saklıkent’e varılır. Kış sporlarına elverişli bir yerdir Saklıkent. Aynı gün içinde Antalya plajlarından denize girebilir ya da Saklıkent’te kayak yapabilirsiniz

  İNSUYU MAĞARASI

  Burdur İnsuyu Mağarası, Burdur Antalya Karayolu üzerinde, Burdur’a 15 km. uzaklıkta bulunan ve ülkemizde turizme ilk açılan mağaradır. 597 m. Uzunluğundadır. Su yüzeyine paraleldir. İçinde akarsular ve göller bulunmaktadır.
  597 metrelik bölümü gezilebilen mağaranın içinde birbirleriyle bağlantılı irili ufaklı dokuz göl vardır. Bunlardan Büyük Göl adıyla anılanı 512 m2’lik alanıyla Türkiye’nin en büyük yer altı gölüdür.

  Oluşumu 10 milyon yıl öncesine kadar dayanan mağara, yukarıdan damlayan kireçli suların katılaşmasıyla oluşan kolonlar ve tavandan aşağıya sarkan kalker birikintileriyle bir saray görünümündedir. Dilek Gölü’nde bulunan dikit, 6 metrelik boyuyla Türkiye’nin en büyük dikiti ve bir doğa harikasıdır.

  VAN Başkale Peribacaları ve Muradiye Şelalesi

  Doğal güzelliklerinin yanı sıra bir çok tarihi yapıya da sahiptir.

  [​IMG]