Türkiyenin Körfez Ülkeleri İle Avrupa Arasında Köprü Olmasını Sağlayan Özellikler Nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Türkiyenin Körfez Ülkeleri İle Avrupa Arasında Köprü Olmasını Sağlayan Özellikler Neler Olabilir

    Türkiyenin Fiziki Yapısı ve Jeopolitik Arasındaki İlişki : türkiyenin körfez ülkeleri ile avrupa arasında köprü olmasını sağlayan özellikleri , türkiyenin fiziki yapısı , türkiyenin körfez ülkeleri ile avrupa arasında köprü olmasını sağlayan özellikleri sırala vs..

    Türkiyenin Fiziki Yapısı ve Jeopolitik Arasındaki İlişki

    Türkiye, bulunduğu coğrafî ve özel konum gereğince dünyada ender sayılan bir bölgededir. Bu konumun tabir uygun işe hakkını vermek ve güçlü bir devlet olarak çevresini etkilemek, dünya siyaseti ve ekonomisinde ağırlıklı bir şekilde yer almak bakımından ekonomik, eğitim-öğretim, askeri, teknolojik yönden de güçlü olması gerekmektedir.
    Devletlerin uluslararası alanda yürüttükleri siyaset; coğrafi konum, ekonomik, askeri, teknik, kültürel bağlantılar çerçevesinde olmaktadır. Siyasî coğrafya ise ülkelerin coğrafî konumlarını dikkate alarak dünya üzerindeki yeri ve etkinliği ile uğraşan coğrafyanın bir dalıdır. Coğrafî konum, aynı zamanda bir ülkenin tespit ettiği veya yeni koşullara göre belirleyeceği stratejiyi de tayin etmektedir.