Türkiyeyi anlatan kısa yazılar

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Mira tarafından 30 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici


  Türkiyeyi anlatan kısa yazı

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuzey yarım kürede yer alan, Avrupa ve Asya kıtaları arasında geçiş noktası oluşturan, üç tarafı denizlerle çevrili, Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile komşu olan ülkedir. Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ile aynı topraklar üzerine kurulan ülke 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile tam adı olan “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” adını almıştır.

  Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, yönetim sistemi parlamenter demokrasi, devlet şekli cumhuriyet, başkenti Ankara, dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Ülke Birleşmiş Milletler, NATO, İslam Konferansı Örgütü, Avrupa Konseyi üyesidir.

  Hititler, Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Likyalılar, İyonlar gibi medeniyetlere, Bizans, Osmanlı gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulan Türkiye, bir tarih, kültür, medeniyet ve turizm merkezidir. Ülkenin birçok yerinde ilkçağlara ait kalıntılar, antik şehirler, medeniyet izleri mevcuttur. Tarihi yönden bu kadar zengin olmasının yanı sıra bulunduğu coğrafi konum nedeniyle de zengin coğrafi özelliklere sahiptir. 36° – 42° Kuzey paralelleri ve 26° – 45° Doğu meridyenleri arasında yer alan ülke, Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olarak yedi coğrafi bölgeye ayrılan topraklarında farklı iklim ve bitki örtüsü çeşitleri barındırır. Daha çok ılıman ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin aksine, ülkenin iç taraflarına ve doğusuna gidildikçe değişen ve sertleşen bir iklim yapısına rastlanır. Bu özellik yerleşim türü, yaşam koşulları, ulaşım, ekonomi, tarım, hayvancılık, sanayileşme gibi birçok alanı etkiler. Her bölgenin kendine has tarım ürünleri vardır ve farklı zamanlarda üretim yapılır.

  İdari birim olarak 81 il, 850 ilçe ve 35.000′den fazla köyden oluşan ülkenin nüfusu 2007 yılı itibariyle tahmini olarak 75 milyon civarındadır. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye, bu özelliği ile gelecek vaat etmektedir. Halkın %99 luk kısmını Müslümanlar, % 1 lik kısmını ise Gayrimüslimler oluşturmaktadır. Bu toprakların var olduğu günden beri bir arada yaşayan Müslüman ve Müslüman olmayan halk barış ortamı içerisinde din ve vicdan hürriyetine sahip bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilir, cami, kilise, sinagog gibi kutsal yerleri ziyaret edebilir.

  Ülke, eğitim açısından bakıldığında cumhuriyetin kuruluşu ile büyük bir atılım göstermiş, okuryazarlık seferberliği ile başlatılan hareket, yaygın eğitim, yeni okullar, modern eğitim ile dünya platformunda yer tutacak bir hal almıştır. Günümüzde büyük okuryazar oranı olan Türkiye, 8 yıllık temel eğitim, orta öğretim ve yüksek öğretim ile eğitim verir.Tüm bu özellikleri ile çağdaş medeniyet seviyesini yakalamış bir ülke olan Türkiye, gelişim adına yeni adımlar atmayı sürdürmekte, kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmakta ve her geçen gün dünya gözünde daha önemli bir yer kazanmaktadır.
   

 2. Mira

  Mira Moderatör Yönetici


  Türkiye’nin Tabii Güzellikleri

  Türkiye’nin tabii güzellikleri sayıp bitirilemeyecek kadar çoktur. Her bir köşesi cennetin numunesi gibi olan ülkemiz doğal güzellikleriyle turistlerin uğrak yeri oluyor. Bu güzelliklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz..Altın beşik düdeni: toros dağlarını yamaçlarında olan bu mağara erişmesi zor olsa a görmeye değer bir yer içerisinde dev sarkıtlar ve yer yer göller bulunur. Tırmanmayı sevenler için kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yerdir.

  Kapadokya: 600 sene öncesinde etrafında bulunana dağların püskürttüğü lavlar sayesinde oluşan bir doğal güzelliktir. Vakit içerisinde cevrede yaşan insanların bu lavların içini reyerek oluşturduğu evler vardır. Kapadokya’nın tarihi Hititlerle başlar. Ve Kapadokya ipek yolunun en ehemmiyetli kavşaklarından biridir.Nilüfer çayı: Bursa’da bulunan ve nilüfer ilçesine ismin veren bu çay 850 metre yükseklikten iki mağaradan çıkar. Nilüfer çayı Bursa’nın su ihtiyacını büyük bir bölümünü karşılar. Evliya çelebi yolcu namesinde bu suyun hiçbir zaman geçit vermediğini yazar.

  Karain mağarası: bu mağara Türkiye’nin en büyük mağarasıdır. Yapılan kazılar ve araştırmalar sayesinde içinde insanların yaşamış olduğu öğrenilmiştir. Bu insanların 50.000 yıl önce yaşadığı söylenmektedir.Ihlara vadisi: Kapadokya ya kakın bir yerde olan 14 kilometre uzunluğunda ki ıhlara vadisi turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Ortasından geçen melendiz çayı vadiye çok farklı bir güzellik katıyor. Mısırlı ve Suriyeli rahipler hayatla olan bağlarını kesmek için ıhlara vadisine geliyorlardı. Bu nedenle ıhlara vadisinde çok sayıda kilise bulunmaktadır.

  Türkiye’nin doğal güzelliklerini isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Ulubat gölü, insuyu mağarası, altın beşik düdeni, gizli şehir, damla taş mağarası, hasan keyf, nemrut dağı, pokut yaylası, Kaçkar dağları, Ilgaz dağı, Yanartaş, yazılı kanyon, mermili şelalesi.Ülkemizdeki bu doğal güzellikleri dünyanın başka bir yerinde bulmak olası olmasa gerek.Bunların değerini bilip bu güzelliklere sahip çıkmamazı gerekir.