Türklerin Bilime Katkıları

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Türklerin Bilime Katkıları Nelerdir?

  Buhari: Hz. Peygamberin sözlerini ''Sahih-i Buhari'' adlı eserinde toplamıştır. Bu eser Kur'an-ı Kerim'den sonra dini konularda en önemli kaynak olarak kabul edilir.

  Farabi: İslam fersefesinin kurucularındandır. Batılılar Aristo'dan sonra en büyük felsefeci olarak Farabi'yi kabul ederler.

  İbn-i Sina: Tıp alanındaki çalışmalarıyla ünü dünyaya yayılmıştır. Tıp ile ilgili yazdığı ''Kanun'' adlı eseri Batı tıp fakültelerinde asırlarca ders kitabı olarak okutulmuştur.

  Biruni:
  Yaşadığı döneme zekasıyla damgasını vurmuş ve bundan dolayı yaşadığı döneme ''Biruni Asrı'' adı verilmiştir. Astronomi alanında yazdığı eserler, Batılı bilim adamlarına kaynak olmuştur.

  Harezmi: Kendini matematik alanında kabul ettirmiştir. Yazdığı ''Cebir'' adlı kitabı, Batı üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulmuştur.

  Zemahşeri: Edebiyatçı, kelamcı ve Kur'an yorumcusu olan Zemahşeri'nin en önemli eseri ''el- Keşşaf'' adlı Kur'an tefsiridir.

  Uluğ Bey: Türk dünyasının 15. asırda yetiştirdiği en büyük astronomi bilginidir. 1420 yılında Semerkant'ta bir rasathane kurmuştur. En önemli eseri Batı dillerine çevrilen ''Zic-i Uluğ Bey'' adlı eseridir.