Türklerin geçmişten günümüze oynadığı oyunlar ile ilgili rapor

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Ceren tarafından 11 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Türklerin geçmişten günümüze oynadığı oyunlar ile ilgili rapor kısa

  Türkler, tarih boyunca kültürel anlamda birçok geleneği yaşamış ve sürdürmüş bir toplumdur. Göçebe bir yaşam süren Türk kavimleri, yaşayışları esnasında birçok oyun da oynamışlardır. Bu oyunlardan bazıları, günümüze kadar çeşitli yollar ile aktarılmıştır, kimi oyunlar çeşitli ortamlarda halen oynanmaktadır.

  Cirit
  Savaşçı bir kimliğe sahip eski Türklerde, oynanan oyunlar arasında en önemlilerinden birisi Cirit’tir. At üzerinde, hem düşmemeye çalışarak aynı zamanda da rakibi düşürmeye çalışarak oynanan Cirit, son derece önemli bir oyundur. Savaşçı kimliği kaybetmeden, oyun keyfi yaşatarak Türklerin benliğini yitirmemesine, gücünden düşmemesine sebep olan Cirit oyunu çok uzun sürelerce oynanmıştır.

  Yedi kiremit
  Üst üste yedi kiremit konulur ve sıra ile gruplar kiremitleri vurup düşürmeye çalışır. Yedi kiremit oyunu, büyük bir keyifle oynanan ve günümüze kadar gelebilmiş Türklerin tarihte oynadığı yaygın oyunlar arasında yer alır.

  Hacı yatmaz
  Hacı yatmaz oyununda ortaya ilk olarak bir sopa dikilir ve oyunu oynayacaklar sopanın etrafında dizilirler. Ardından ise, herkes bir numara alır. Ortada duran bir sayı söyler, söylediği sayı kimin sayısı çıkarsa o ortaya geçer ve sopayı havada tutmaya çalışır.

  Mendil kapmaca
  En popüler oyunlardan biri olan mendil kapmaca, iki gruba ayrılan oyun üyelerinin alırım veririm ben seni yenerim oynayarak ilk başlayacak grubu seçmesi ile başlar. Ardından, mendili tutan biri havada bekletir, iki kişinin ismi okunur ve mendili ilk alan kaçmaya başlar. Sonrasında ise, diğer kişi onu yakalamaya çalışır, yakalanırsa mendil ile ebelenir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 13 Aralık 2014