Türklerin Kullandığı Takvimler İle İlgili Bilgiler

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Türklerin Kullandığı Takvimler nelerdir

  12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ:
  Türklerin kullandığı en eski takvimdir. Güneş yılını esas alır. Bu takvimde her ay bir hayvan adıyla anılır. 12 ya da 60 yıl da bir devrini tamamlar. Bu takvimde bir gün (gece-gündüz) on iki eşit parçaya bölünür. Ve her bir bölüme AY denilirdi.

  CELALİ TAKVİMİ:
  Selçuklu döneminde kullanılan ve Melikşah tarafından hazırlanan bu takvim yılbaşı Nevruz olan takvimdir. Günümüzde İran ve Afganistan da kullanılan bu takvim Güneş yılı esasına göre hazırlanmıştır.

  HİCRİ TAKVİM:
  Selçuklu ve Osmanlı Devleti uzun süre alaturka takvimde (Türk Takvimi ) denilen Hicri takvimi kullanmışlardır. Hz. Muhammet’in hicretini (göçünü) yani İ.S 622 tarihini başlangıç olarak kabul eden bu takvim ay yılını esas alır.

  RUMİ TAKVİM:
  Osmanlı Devletinde I.Mahmut döneminde mali işlerde kullanılan takvimdir. Bu takvim hicreti başlangıç olarak kabul eder ve güneş yılını esas alır. Mart ayı yeni yılın ilk ayıdır.

  MİLADİ TAKVİM:
  Türkiye Cumhuriyetinin 1926 yılından itibaren kullanmaya başladığı takvimdir. Bu takvim Gregoryen esasına dayanır. Miladi takvimin ortaya çıkmasında ilk olarak Mısırlıların rolü vardır. Daha sonra İyon ve Yunanlılar sayesinde de batı bu takvimi tanıyarak kullanmaya başlamıştır. Miladi takvim Hz. İsanın doğumuyla başlayan ve güneş yılını esas alarak hazırlanan bir takvimdir.