Türklerin Kullandığı Takvimler Sırasıyla

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Şubat 2014 başlatılmıştır.


 1. Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir

  Türkler sırasıyla 12 Hayvanlı Takvim, Hicri, Celali, Rumi ve Miladi Takvimleri kullanmışlardır.


  1. 12 Hayvanlı Takvim

  Türkler tarafından güneş yılı esasına dayanılarak oluşturulmuştur. 12 yıllık devamlı bir devirden ibarettir. Bu yıllara birtakım hayvan isimleri verilirken aylar sayıyla belirtilmiştir. Bu yıllar; Sıçgan, Ud (Sığır), Bars, Tavışgan, Lu (Ejderha), Yılan, Yund (At), Koy, Biçin (Maymun), Toğuk, İt veTonguz'dur.

  2. Hicri Takvim

  Başlangıç yılı Hz. Muhammed'in 622'deki Hicreti'dir. İlk kez Hz. Ömer Devri'nde Müslümanlar tarafından kullanılmıştır. Ay yılı esasına göre hazırlanan Hicri Takvim, Miladi Takvim'den 11 gün daha kısadır. Hicri 12 ay şunlardır: Muharrem, Sefer, Rebi'ül Evvel, Rebi'ül Ahir, Cemazi-yel Evvel, Cemazi-yel Ahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce'dir.

  3. Celali Takvim

  Başlangıç yılı 1079 yılıdır. Selçuklu Sultanı adına ithaf edilmiştir. Güneş yılı esasına dayalı olarak hazırlanan bu takvim Orta Asya'da oldukça yaygın olarak kullanılmıştır.

  4. Rumi (Mali Takvim)

  Osmanlıların batılı ülkelerle ilişkilerinin düzene konması amacıyla hazırlanmıştır. Güneş yılı esasına dayalı olarak hazırlanmasına karşın başlangıç yılı 622 dir. Genelde resmî işlerde kullanılan bu takvim Osmanlılar tarafından 1839'da uygulamaya konmuştur.

  5. Miladi Takvim

  Başlangıç yılı olarak Hz. İsa'nın doğumu alınmıştır. Günümüzde kullanılan hâlini alması çok uzun bir süreyi kapsamaktadır. Romalılar birtakım düzenlemeler getirerek son şeklini vermişlerdir. M.Ö 46'da Julius Caesar, Jülyen Takvimi olarak, M.S 1572'de Papa XIII. Gregorius Gregoryen Takvimi olarak düzenlemişlerdir. Türkiye'de ise 1926'da kullanılmaya başlanmıştır.