Turna Kuşunun Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Turna Kuşu ve Özellikleri

  Dünyanın anında her yerinde görülebilen uzun boyunlu ve uzun bacaklı göç eden kuşlardır . göğüs yapıları yardımıyla sesleri kilometrelerce duyulabilen turnalar sürü durumunda uçarken v biçimi oluşturmasıyla insanoğluna aerodinamik dersi vermiştir .
  Turna kuşu çok kültüre işlemiş , sembol olarak kullanılmıştır . turna kuşunun bir takım nitelikleri ( uzun aralıklı uçabilme , bir eşli hayata ) ilginç kültürlerde harmanlanarak hayatın her alanına yansıtılmıştır .
  Japonyada kendisi bunun amaçlı benzer atom bombasından etkilenen ihtiyar bir nineye dostluk eden bir kız çocuğuna ( sadako sasaki ) nine böyle söyler: şayet bir birey kağıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa , her aradığı onay oldu . ” Ufak kızın geçerliliği bunun amaçlı yetmez ama arkadaşları hiroşima’da sadako sasaki yerine elinde bir turna kuşu bulunduran heykelini dikmişlerdir . Japon kültüründe bunun bunun amaçlı benzer birden çok hikaye anlatılır . Turna hayatın , barışın , mutluluğun , güzelliğin , şans ve bereketin sembolü olarak nitelendirilir..

  Çinde belirtilen bir hikayeye yönelik yara almış bir turnanın yarasını saran bir adamın evine çok hoş bir kadın gelir , beraber sevinçli bir yaşam yaşarlar , kocasına hoş elişleri yapar ve onu zengin eder . Ancak günden güne zayıflayan bayanın bu halini heyecan eden adam gizlice onu seyrederken bayanın bir turna olduğunu elişlerini uygulamak amaçlı tüylerini kullandığını görür , seyredildiğini farkeden bayanın yeniden turna olarak uçup kaybolduğu söylenir . Turna kuşları Çinde vefanın , iyiliğin sembolü olmuştur . Ek Olarak turnanın bir pirinç tarlasının üzeri görülmesi de bereketin işareti sayılırmış .
  Türkülerimizde adı sıkça geçtiğimiz turna kuşunun her türküde ilginç bir ifade bütünlüğü içerisinde kullanıldığını görüyoruz . göç eden kuşlar olduklarından sevgiliye hasret hissiyatları bu kuş vasıtası ile ifade edilir