Twitter bizim neyimiz olur?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sosyal medya bilgi toplamak için özel araştırılma yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırdı. 10 yaşındaki çocuktan, 70 yaşındaki dedeye, nineye kadar herkesin sosyal medyada hesapları var. Neredeyiz, ne yiyor ne içiyoruz, kimlerle beraberiz, dünya görüşümüz nedir, nerede oturuyoruz gibi soruların cevaplarını bulmak için akıllı telefona birkaç dokunuş yapmak yeterli.

  Sosyal medya hayatımızın her alanını kuşatmış durumda. Nerdeyiz ve kiminleyiz, ne yiyor ne içiyoruz, dünya görüşümüz nedir gibi soruların cevaplarını öğrenmek için artık istihbarat araştırması yapmaya gerek kalmadı. İnternetin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemde, siber istihbarat tekniği geliştirilerek klasik usullerin dışında kişiler, kurumlar ya da devletler hakkına bilgi almak için internetten araştırma yapılıyordu. Geçmişteki faaliyetlere nazaran bu yöntemin ucuz ve güvenilir olması neredeyse bütün araştırmaların siber istihbarat yöntemleriyle gerçekleştirilmesine neden olmuştu.

  twitter-bizim-neyimiz-olur.jpg
  Twitter ve Facebook'tan yaptığımız paylaşımlarla ilgili herhangi bir yaptırım da olmadığı için her türlü iddia, kirli bilgi ve hatta hakaretle karşı karşıya kalabiliyoruz. Kişilik haklarını ayaklar altına alan, özel hayatı afişe etmeyi marifet zanneden, eline geçirdiği bilgi ve belgeleri sosyal medyada yayınlama tehdidiyle insanları köşeye sıkıştırmaya çalışan zevat da var maalesef bu dipsiz kuyuda.

  Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla Twitter'a erişim engellendi. Kuşkusuz demokrasilerde fikir ve ifade özgürlüğü de kesintisiz bir şekilde uygulanmalı. Twitter'a erişim engellenmesi bu bakımdan sorunlu görünüyor. Özgürlüklerin genişlemesi için birçok adım atılmışken, Twitter'ın engellenmesi uluslararası imajı başta olmak üzere pek çok konuda zarar verir endişeleri dile getiriliyor.

  İnsanların fikirilerini serbestçe ifade etmelerine müsade etmeli, herkesin istediği takdirde düşüncesini açık açık ifade edecek zemin oluşturulmalıdır. Ancak bir şartla; İfade özgürlüğünün, hakaret ve kişilik haklarına saldırı ilkelliği ile karıştırılmamasına engel olacak düzenlemeler yapmak şartıyla!. Birinin yüzüne karşı söylendiğinde suç olacak ifadeleri dijital ortamda rahat rahat saydırmak ifade özgürlüğü alanına girmez. Kişinin özgürlüğü başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde bitmelidir.