Üç Günlük Dünya Değiminin Manası

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Üç günlük dünya ne demek

  Neden beş gün yada iki gün değil de üç günlük dünya deriz hiç düşündünüz mü? Ben bazen düşünüyorum :).
  Üç günlük dünyadan kasıt insanın üç halini ve zamanını anımsatmak içindir.

  Birincisi dün yani geçmişte kalan gününüzdür ki, artık ona hiç bir şekilde müdahale edemezsiniz. Mürekkep kurumuş kalem kırılmıştır, ya mutlu bir hatıra yada hüzünlü bir tablodan ibarettir. Neyseki Cenabı Allah unutmak diye bir şey yaratmış yoksa insanlar hüzünlerini hiç unutmasalardı ne olurdu?!!

  İkinci gün yarın gelecek olan gündür. Hayallerini kurduğunuzu toz pembe bir gelecek yada karamsar depresiflerinizi canlandıran karakalem bir tablo. Fakat yaşanmamışlıklar üzerine çok duygusal olmak insanı yıpratabilir. Çünkü yarın ne olacağı hiç belli olmaz. Yarın için kurduğunuz iyi veya kötü hayalleriniz umulmadık olaylar ile kesintiye uğrayabilir.

  Üçüncü gün; yaşamakta olduğunuz an, içinde olduğunuz dakikaların bulunduğu gündür. Müslüman şahsiyet anı yaşar. Anını değerlendirir, Hakk ile meşgul olur. Yaşamış olduğunuz an içerisindeki meşguliyetleriniz size ya mutlu huzurlu bir geçmiş, ümitli bir gelecek bırakır. Yada boşa harcadığınız hayatınızın kötü anılarıyla dolu bir geçmişi, ümitsiz karamsar bir gelecekten başka bir şey bırakmaz.

  Bu sebeple şu üç günlük dünya tabir edilmiştir. Her üç günüde belirleyen yaşamış olduğunuz andır. Anını değerlendirip hayatının Moderatörü olan şahıslar pozitif bir hayat yaşarlar. Hayatta başarılmayacak bir olgu yoktur, onu başaramayan beceriksiz tembel insanlar vardır.
  [​IMG]