Güncel Üç Silahşörler özeti

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör  Athos, Porthos, Aramis" hangi ünlü romanın kahramanlarıdır?

  ÜÇ SİLAHŞÖRLER

  Roman , XIII. Louis dönemindeki dört gözüpek şövalye; Athos, Porthos ve Aramis ile aralarına yeni katılan D'Artagnan'ın (Dartanyan) (M de. treville) maceralarını anlatır. Kralın muhafız birliğinde görev alan bu silahşörlerin Kralı düşürmek isteyen Kardinal Richelieu’nun komplolarından kralı korumak için giriştikleri maceralar romanın konusunu teşkil eder.

  "Üç Silahşörler" ilk defa 1844 yılında Le Siècle dergisinde tefrika edilmiş, aynı yıl kitap olarak da basılmıştır. Roman Fransa’da yayınlandığında oldukça ilgi görmüş, özellikle "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!" sözü ile de hafızalara kazınmıştır.

  Eser, Dumas’ın da en ünlü eseri olmuş, pek çok dile çevrilmiş, ilk yayımlandığı günden bu güne kadar pek çok ülkede defalarca kez basılmış, pek çok filme de konu olmuştur. Eser dünya klasikleri arasına girmiş, her zaman, en çok sevilen, en çok okunan , en çok baskı yapan eserler arasındaki yerini muhafaz etmiştir. Binlerce kez film, çizgi film, vb... yan dallara uyarlaması yapılmış, dünyada en çok tanınan eserler arasında yerini korumuştur.