Uçan Balonlarda Helyum Kullanılmasının Nedeni Nedir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Uçan Balonlarda Neden Helyum Kullanılır

    Helyumun yoğunluğu havadan daha hafif olduğu için uçan balonlarda hep helyum kullanılır. Bu sayede balonun yükselmesi sağlanır. Ancak hidrojen helyumdan daha düşük bir yoğunluğa sahiptir. Buna rağmen insanlar uçan balonlarda helyumu kullanır. Oysa ki bunun yerine hidrojen kullanılsa helyumdan daha çok verim alınmaktadır. Peki sizce bunun nedeni nedir? Cevabını aşağıda bulabilirsiniz.
    Hidrojen, helyuma göre daha kolay üretilir ve verimi de helyumdan daha yüksektir. Ancak hidrojen kullanmak oldukça risklidir. Çünkü hidrojenin patlama riski daha yüksektir. Hidrojen helyuma göre daha tehlikeli bir maddedir. Hidrojen havayla temas ettiği zaman yanıcı bir özellik gösterir. Ancak helyumda böyle bir risk yoktur. İlk zamanlarda uçan balonlarda ve zeplinlerde hidrojen gazı kullanılırdı. Ancak bu yüzden sıkça yaşanan ölümlü kazalar insanları helyum gazına yönlendirdi.
    Bununla birlikte hidrojen sürekli genleşme eğiliminde bir elementtir. Yani bulunduğu yerde sürekli genişler ve çevresini de genişletir. Balonlarda hidrjoen kullanılması balonun şişerek patlamasına neden olmaktadır. Bu gibi nedenlerden ötürü balonlarda ve zeplinlerde artık helyum gazı kullanılmaktadır. Hidrojene göre daha dayanıksız olsa da daha güvenli olduğu için tercih sebebidir.