Uçurtma Avcısı Kitabı Özeti Ve Yazarı

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yazarı Halit Hüseyni (Khaled Hosseini)

  “Uçurtma Avcısı” kitap özeti

  Afganistanlı yazar Halit Hüseyni'nin ilk romanı olan Uçurtma Avcısı kitabında, dini iki yüzlülük, ırkçılık, sömürgecilik dönemi, küreselleşme, kültürler arası çatışma, iç savaş ve göç gibi konular ele alınmış. Romanda ayrıca cinsiyet ilişkileri, hatıralar gibi kavramlara da değinilmektedir.


  Kitabı Özetlersek:
  Emir adındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Bir Peştun olan Emir çocukluk arkadaşı ve süt kardeşi Hasan'a ihanet ediştir. Hikaye Kabil'in Vezir Ekber Han bölgesinde Afganistan'da krallığın çöküşü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistana ve Amerikaya toplu göç ediş ve Taliban yönetimi gibi kargaşalı ortamında kurgulanmış.

  Kabil’de her sene düzenlenen Uçurtma Şenliklerine bölge halkının ilgisi büyüktür. Aileler çocuklarının uçurtmalarını hazırlar, birlikte şenliklere katılırlar. Uçurtma şenliklerinde bir de Uçurtma düşürme olayı vardır, rakibin ipini kesmek amacıyla sert bir şekilde uçurtmasının yanından uçurtma ile geçilir ve uçurtma ipi o sertliğe dayanamayarak düşer. Düşen uçurtmanın sahibi oyunu kaybeder. Bu durumdan sonra düşen uçurtmayı alan çocuklar da vardır. Bunlara Uçurtma Avcısı denir.

  Kabil’in en iyi Uçurtma Avcısı Hasandır. Taliban’ın yasaklarından sonra ilk defa uçurtma şenliği yapılacaktır, Emir ve Hasan katılmaya karar verirler..


  Özetin Devamı için Tıklayınız..